1986/1987 Čs. pohár - finále/Csehszlovák kupa - döntő

 

  Sparta ČKD Praha - TJ DAC  

 

0:0, 2:3 na 11m/tizenegyesekkel

 

21.6.1987: Dráma so šťastným koncom: DAC získal najcennejšiu trofej svojej histórie. V kvalitnom zápase o víťazovi rozhodovali jedenástky, v ktorých sme prekonali majstra!

1987.06.21.: Történelme legnagyobb sikerét érte el a DAC, miután drámai és színvonalas mérkőzésen tizenegyesekkel legyőzte a bajnokcsapatot, megszerezve ezzel az értékes trófeát.

 

Dátum, čas/Időpont, óra: 21.06.1987 (nedeľa / vasárnap), 16.30 h

Góly/Gólok: -

Penaltový rozstrel/Tizenegyes párbaj: Chovanec 1:0, Mičinec 1:1, Bílek 2:1, Medgyes nepremenil/kihagyta, Čabala nepremenil/kihagyta, Michalec 2:2, Bielik nepremenil/kihagyta, Krištof nepremenil/kihagyta, Skuhravý nepremenil/kihagyta, Fieber 2:3

DAC: Vahala - Kapko, Šrámek, Liba, Fieber - Krištof, Pavlík (75. Michalec), Kašpar - Šoltés, Mičinec, Bartoš (114. Medgyes)

Tréner/Edző: Karol Pecze

Sparta: Stejskal - Bielik, Straka, Chovanec, Vrabec - Bílek, Čabala, Lavička, Němeček (70. P. Novák) - Skuhravý, Hašek

Tréner/Edző: Václav Ježek

Štadión/Stadion: Kopřivnice, 10 866 div./néző

Rozhodca/Játékvezető: Marko - Krchňák, Líška

Žlté karty/Sárga lap: Lavička, Straka, Bielik - Šrámek

Červená karta/Piros lap: -

Poznámky/Jegyzőkönyv: DAC bez/DAC-ból hiányzó: Hodúr, Majoros (zranenie / sérülés)

 

VIDEOGALÉRIA: Penaltový rozstrel / VIDEÓK: A tizenegyespárbaj

Jozef Chovanec 1:0

Tibor Mičinec 1:1

Michal Bílek 2:1

Jozef Medgyes 2:1

Ivan Čabala 2:1

Peter Michalec 2:2

Július Bielik 2:2

Karol Krištof 2:2

Tomáš Skuhravý 2:2

Peter Fieber 2:3

Radosť DAC/DAC-öröm

 

TRIUMF

Po vyrovnanom prvom polčase sa zdalo, že Sparta rozhodne zápas v riadnom hracom čase. Pri chuti bol najmä Čabala (vľavo), výborne strieľal, prihrával, hral na veľkom priestore. Bol to vari jeho najlepší výkon v rudom drese, aký je však osud, práve v jedenástkovom súboji mu zlyhali nervy. Vpravo od neho Šoltés, celkom vzadu Chovanec.

"Chlapci, nebojte sa ich, nie sú lepší ako my. len pozor, aby sme nehrali zbrklo a neurobili vlastné chyby", zneli pokyny trénera Peczeho v prestávke pred predĺžením. Lekári, náhradníci, ale najmä masér Š. Šimonič (v popredí "oživuje" unavené nohy Krištofa) vynakladal obrovské úsilie pri regenerácii duševných i telesných síl.

Predĺženie prinieslo vynikajúci futbal a v istých momentoch sa zdalo, že je už-už rozhodnuté, ale brankári boli mužmi na miestach. Niekoľko minút pred koncom takto vyrazil Mičincovu (10) strelu Stejskal.

Hrdinom zápasu bol dunajskostredský brankár Vahala. Pochytal možné i nemožné a sparťanskí strelci ho prekonali až v penaltách. Aj o iba dvakrát, čo nectilo kanonierov majstra.

Triumfálna chvíľa radosti. Po záverečnom hvizde rozhodcu Marku sa ocitol Krištof na ramenách Bartoša. Tesne predtým, keď nepremenil jedenástku, sa cítil úplne na dne...

Môže prežívať krajšie okamihy radosti a vďačnosti tréner? Karol Pecze (nad hlavami hráčov) na vrchole svojej doterajšej trénerskej kariéry však vie veľmi dobre, že vo futbale je každý úspech dielom celého kolektívu.

Služobne i vekovo najstarší hráč Dunajskej Stredy Karol Krištof sa dočkal veľkého uznania. Ako kapitán mužstva mohol zdvihnúť vysoko nad hlavu cennú trofej. Vo finálovom stretnutí bol posledným mohykánom z generácie, ktorá bojovala za žlto-modré farby ešte v divízii.

Unavení, ale šťastní víťazi. V nasledujúcom 28. čísle ŠTART-u uverejníme dvojstranovú farebnú fotografiu DAC-u, z výrobných dôvodov sme ju do tohto futbalového čísla nestihli zaradiť.

K verným fanúšikom DAC-u patrí aj vedúci tajomník Okresného výboru KSČ súdruh Vincent Magyarics. Nechýba vari ani na jednom stretnutí a neváhal cestovať za mužstvom ani do Kopřivnice. Neoľutoval a patril k prvým gratulantom novopečeného víťaza Čs. pohára.

(Text a foto ŠTART 27/1987, 29.6.1987)

 

       

 

                               

 

„Rudí“ o deviaty, DAC o premiérový

Nestáva sa každoročne, aby do celoštátneho pohárového finále postúpili dve mužstvá, o ktorých ide po väčšinu sezóny ten najlepší chýr a referencie, navyše hernej kvalite zodpovedajú i výsledky. V pohárovej súťaži - a nielen u nás - totiž platia osobitné zákonitosti a vyraďovací k. o. systém marí v mnohých prípadoch nádeje papierových favoritov. Československý pohár, alebo jeho stavebné kamene v podobe národných pohárov, sa v tejto sezóne väčším senzáciám vyhol a budú oň bojovať celky, ktoré sú podľa prvoligovej tabuľky najlepšie na západ a východ od rieky Moravy: Sparta Praha, tri kolá pred koncom l. ligy už takmer s istotou náš staronový šampión, a DAC Dunajská Streda, doteraz na úspešnejší účastník zo Slovenska a spoločne s Plastikou Nitra jediný tím prvej polovice prvoligového poradia.

Sparta je, možno bez nadsádzky konštatovať, našou pohárovou stálicou, v doterajších 26 ročníkoch Čs. pohára bola osemkrát vo finále a z toho päťkrát trofej vyhrala. Pokúsi sa o to aj tentoraz, pretože double (triumf v lige i pohári) sa vždy cení a „letenskí“ ho už raz dosiahli - v sezóne 1983/84. Pre Dunajskú Stredu, nášho najmladšieho prvoligistu, je účasť vo finále Čs. pohára premiérou a historickým úspechom tímu zo Žitného ostrova bolo už víťazstvo v Slovenskom pohári. Keď sme spomenuli národnú pohárovú súťaž, treba zrekapitulovať, že obaja ju vyhrali po nerozhodných výsledkoch (aj po predĺžení) so Slaviou Praha, resp. Plastikou Nitra až vďaka presnejšej muške pri streľbe z jedenástkovej značky.

Ešte v jednom bude zaujímavé tohtoročné celoštátne pohárové finále: keďže je Sparta už ligovým kráľom, ktorému treba posadiť na hlavu iba korunu, má zaručenú účasť v EPM ročníka 1987/88. A tak, bez ohľadu na výsledok finále Čs. pohára, má istotu aj Dunajská Streda, že na skusy do pohárovej Európy pôjde prostredníctvom PVP. Táto skutočnosť hrá zasa do karát mužstvám bojujúcim o účasť v Pohári UEFA, pretože ak by DAC v lige skončil tak, ako momentálne stojí (3. miesto), mal by miestenku v „bronzovom“ pohári zabezpečenú aj tím zo štvrtej priečky. Viac už nik, pretože od nasledujúceho pohárového ročníka vysielame namiesto troch iba dvoch zástupcov a tak to bude aj o rok...

Tŕnistejšou cestou Sparta

Keďže v pohároch platí už spomínaný k.o. systém, je jasné, že ak sa rozhoduje len v jednom súboji (v národných pohároch je tento úzus), finalisti sa musia vyhnúť prehre. Sparta to dokázala v šiestich, DAC v štyroch stretnutiach, čiže tŕnistejšou cestou museli kráčať „rudí“ z Letnej. Žreb im postavil postupne tieto prekážky: Kutná Hora 5:1, Ústí n/L. 4:0, RH Cheb 3:1, Baník Ostrava 2:2, 5:3 na jedenástky, Dukla Praha 2:0 (jediný zápas doma - s RH Cheb) a vo finále v Písku Slavia Praha 1:1 po predĺžení, 4:3 na jedenástky. Dunajská Streda musela stráviť túto pohárovú zmes: SH Senica 1:1, 4:2 na jedenástky, ZV Michalovce 3:0, ZVL Žilina 2:1 a vo finále v Trnave Plastika Nitra 0:0 po predlžení, 6:5 na jedenástky.

Vzhľadom na to, že celok zo Žitného ostrova je v l. lige krátko, končí iba druhú sezónu, nie je problémom zrekapitulovať výsledky vzájomných súbojov so Spartou. Bilancia vyznieva jasne v prospech zástupcu našej metropoly: doma dvakrát „sfúkol“ DAC trojgólovým rozdielom (3:0 a 4:1), z jeho pôdy si zasa dvakrát odviezol po jednom bode (3:3 a 0:0). Žlto-modrá teda „rudú“ doteraz nezatienila...

V Kopřivnici súčasť osláv

Celoštátne pohárové finále, ktorému sa dlho hľadala správna „fazóna“ a vyskúšali sa rôzne modely, bude tretíkrát na pôde menšieho mesta, kde sa predpokladá optimálny záujem o vyvrcholenie súťaže. Po Příbrame a Jelšave dostáva organizátorské právo Kopřivnice zo Severomoravského kraja a futbal tu bude aj akýmsi darčekom k oslavám - tamojšia TJ si totiž pripomenie 80. výročie od svojho vzniku a závod „Tatra“ jubileum ešte staršieho dáta: 90. výročie výroby prvého automobilu na pôde Kopřivnice.

Pred niekoľkými dňami navštívila mesto delegácia VFZ ÚV ČSZTV, aby skontrolovala stav príprav pohárového finále a tiež miestny štadión. Jeden z lej členov, sekretár futbalového zväzu Jiří K ř e n e k nás informoval: „Na štadióne sa robili leu potrebné kozmetické úpravy, nie kapacitné, pretože útroby by mali pohodlne prijať všetkých záujemcov o duel Sparta - DAC. Do hľadiska kopřivnického štadióna sa zmestí 14 tisíc divákov na státie a 1500 na sedenie, a keďže predpokladáme návštevu okolo 10 000 ľudí, malo by to stačiť. Diváci, ktorí sem prídu, budú môcť zhliadnuť hneď dve finále: v predzápase (o 14.30 hod.) majstrovstiev republiky žiakov, ku ktorému sa po lanskom výpadku v Jelšave opäť vraciame, a potom (o 16.30 hod.) hlavný zápas. Povedie ho rozhodcovská trojica zo Slovenska. Nedeľné popoludnie na kopřivnickom štadióne teda sľubuje hodnotný športový zážitok.“

Aj my veríme, že sa podobného dočkáme, že nám dvaja vyspelí súperi ukážu kvalitný futbal a do budúcnosti ešte viac spopularizujú súťaž, s ktorou sme v minulosti mávali problémy. Dúfame, že toto obdobie je v nenávratne a aj keď sa pohár nedostane na anglickú úroveň, na slušnej československej by sa mal udomácniť.

(ĽUBOMÍR DÁVID, TIP 3.6.1987)

 

NOVÉ MENO NA LISTINE VÍŤAZOV ČS. POHÁRA: DAC DUNAJSKÁ STREDA

Sladká odmena za peknú sezónu

Nevyslovené želanie sa stalo skutočnosťou. Hráči DAC vedno s trénermi a funkcionármi si netrúfali vyriecť ho nahlas. V ceste im stála Sparta, a nad tou ešte nikdy nevyhrali. Len potajme, medzi sebou si vraveli, aké by to bolo krásne vyhrať Československý pohár a kvalifikovať sa tak do PVP ako jeho víťaz, nie iba finalista. (Sparta Praha mala totiž ako majster ligy účasť v EPM už vo vrecku.) Podarilo sa to a na listine víťazov pribudlo pod poradovým číslom 27 úplne nové meno: DAC Poľnohospodár Dunajská Streda.

Na „rodisko“ vo svete známeho a uznávaného automobilu Tatra - Kopřivnice budú teda futbalisti zo Žitného ostrova radi spomínať. A jej obyvatelia na nich akiste tiež. Keď do nedele o mužstve DAC iba počúvali pochvalné slová, tentoraz mali možnosť ho vidieť a na vlastné oči sa presvedčiť o jeho kvalitách. Nezľaklo sa zvučného súpera, ošlahaného i pohárovým vetrom, držalo s ním krok v každom smere, a hoci si nevypracovalo toľko šancí ako on (najmä v druhom polčase a v úvode prvého predĺženia), nepodlomili sa mu kolená, neutieklo zbabelo z boja. Odmenou za to mu bolo víťazstvo v penaltovom rozstrele a cenná trofej, ktorá prvý raz putovala do vitríny DAC. A nielen za tento finálový súboj, za celú sezónu, v ktorej Dunajskostredčania podávali zväčša pekné výkony a zaradili sa medzi naše špičkové kolektívy. Krásna bodka. Historický úspech!

Vôbec, celé finále bolo dôstojným vrcholom tohtoročnej domácej sezóny. Vrcholom, pod aký sa mohli podpísať iba majster ČSSR a víťaz Československého pohára. Stodvadsať minút (aj s predĺžením) neľútostného, ale športovo vedeného boja, pekných futbalových akcií, vzrušujúcich momentov pred bránami a napokon dramatického rozuzlenia v jedenástkovom rozstrele. Lahôdka na záver, a tou sú góly. Z desiatich pokusov päť. Pripomeňme si ich: Chovanec 1:0, Mičinec 1:1, Bílek 2:1, Medgyes nedal (Stelskal loptu chytil), Čabala bránu netrafil, Michalec 2:2, Bielik netrafil, Krištofovu strelu Stejskal chytil, Skuhravého zasa Vahala, Fieber 3:2. Ten Fieber, ktorý aj v Trnave rozhodol svojou penaltou o víťazstve DAC (nad Nitrou) v Slovenskom pohári... Krásny pohár odovzdal predseda VFZ ÚV ČSZTV Rudolf Kocek kapitánovi D. Stredy Karolovi Krištofovi.

HLASY PO ZÁPASE

Rudolf K o c e k, predseda VFZ ÚV ČSZTV: - Bol to súboj hodný finále druhej najvýznamnejšej domácej súťaže. Sparta si vytvorila viac šancí, nepremenila ich a za to pykala. DAC sa predstavil ako takticky vyspelý kolektív, hral disciplinovane najmä v obrane. Na vydarenom priebehu zápasu mali podiel i diváci. Slušne povzbudzovali, kulisa bola výborná. Bolo to tretie finále na neutrálnom ihrisku a skúsenosti hovoria, že to bola dobrá myšlienka hrať ho v menších mestách. Popularita futbalu tým len stúpa.

Michal J a r á b e k, predseda VFZ SÚV ČSZTV: - Každý úspech slovenského futbalu poteší. Svedčí o jeho vzostupnej tendencii. Mužstvo zo Žitného ostrova získalo cennú trofej nie neoprávnene. Príkladne bojovalo, hralo s nadšením. Ukázalo ostatným oddielom v SSR cestu, po akej sa majú uberať.

Josef M a s o p u s t, tréner reprezentácie ČSSR: - Jedinou chybičkou krásy na tomto zápase bolo, že súperi vedeli vopred, na čom sú, že budú hrať v európskych pohároch bez ohľadu na výsledok. Páčilo sa mi, že vsadili na útočnú hru, zásluhou čoho sme videli množstvo pekných akcií, ktorým chýbalo iba presné zakončenie. Práve streľba mala byť na vyššej úrovni. Diváci si však mohli prísť na svoje. Všetci hráči podali solídne výkony.

Karol P e c z e, tréner DAC: - Prišli sme s túžbou potvrdiť naše dobré výkony i umiestnenie v lige. Myslím, že sme sa k tomuto predsavzatiu priblížili. V stretnutí dominoval taktický boj, v ktorom Sparta mala viac šancí, no ani my sme nezaostávali. l keď napokon musel rozhodnúť penaltový rozstrel, tento úspech si vysoko cením. Sparta aj v Kopřivnici ukázala, že majstrovský titul jej právom prináleží.

Václav J e ž e k, tréner Sparty: - Stotožňujem sa so slovami kolegu z D. Stredy a mne neostáva iné, iba súperovi športovo zablahoželať k získaniu Čs. pohára. Zaslúžil si ho, pretože aj v streľbe zo značky pokutového kopu bol lepšie disponovaný.

Karol K r i š t o f, kapitán víťazného tímu: - Keď som v Trnave preberal pohár za víťazstvo v Slovenskom pohári, zatúžil som aj po Československom. V kútiku duše som veril, že ho zdvihnem nad hlavu. Je to krásny pocit, ozajstný vrchol sezóny, náplasť na stratu tretieho miesta v lige. Ak opustím v lete D. Stredu, nebudem mať za čím banovať. Pomohol som jej na ceste z divízie až do PVP...

František S t r a k a, stopér Sparty: - Smola sa nám lepila na kopačky, veď k víťazstvu sme mali bližšie. Jedenástky, to je už vlastne hra vabank a tú vyhral DAC. Je to kvalitné mužstvo, s ktorým musí každý vážne rátať aj v európskom pohári.

Peter F i e b e r, obranca DAC: - Proti takému zdatnému a fair bojujúcemu mužstvu sa mi vždy hrá dobre. Aké som mal pocity pred rozhodujúcou penaltou? Nie najlepšie, ale nemal som veľké obavy. Keby som ju bol zahodil, pokračovalo by sa ďalej, šanca teda zostávala. Keď som však videl, ako lopta letí do brány, opantala ma obrovská radosť.

Jozef M a r k o, hlavný rozhodca zápasu: - Bodaj by som mal možnosť rozhodovať viac takých slušných a korektne hraných stretnutí. Žlté karty, ktoré som ukázal, vyplynuli skôr z veľkého úsilia a bojovnosti hráčov, zaslúžia si pochvalu rovnako aj obecenstvo, ktoré  vytvorilo tomuto futbalovému sviatku pekný rámec. V takomto prostredí víťazí predovšetkým futbal.

Pre váš archív

SPARTA PRAHA - DAC DUN. STREDA 0:0 aj po predĺžení, na jedenástky 2:3, vo finále Československého pohára, hralo sa 21.6. v Kopřivnici. Jedenástky: Chovanec, Bílek (nedali Čabala, Bielik, Skuhravý) – Mičinec, Michalec, Fieber (nedali Medgyes, Krištof). Rozhodca: Marko. ŽK: Lavička, Straka, Bielik - Šrámek. Diváci: 10 866. SPARTA: Stejskal – Bielik, Straka, Chovanec, Vrabec - Němeček (69. P. Novák), Čabala, Bílek, Lavička - Hašek, Skuhravý. DAC: Vahala – Kapko, Liba, Šrámek, Fieber - Pavlík (76. Michalec), Krištof, Kašpar – Šoltés, Mičinec, Bartoš (114. Medgyes).

(ŠTEFAN GROSKOP, TIP 24.6.1987)

 

PLUS

Vráťme sa ešte k finálovému súboju Československého pohára vo futbale medzi Spartou Praha a DAC Dunajská Streda. V hľadisku kopřivnického štadióna boli aj tisíce priaznivcov z oboch táborov. Prišli povzbudiť svojich, napriek tomu, že výsledok už nič nemohol zmeniť na skutočnosti, že hráči Sparty aj DAC budú štartovať v novom ročníku európskych pohárov (Sparta v EPM, DAC v PVP). Vernosť oddielu preukázali aj tentoraz, neľutovali hodiny strávené cestovaním (z D. Stredy a okolia prišlo napríklad 13 autobusov a stovky áut) a čo potešilo obzvlášť, ich správanie sa a povzbudzovanie počas zápasu bolo nanajvýš športové a korektné. Túto skutočnosť kvitovali všetci návštevníci finále, ktoré malo aj zásluhou divákov hodnotnú spoločenskú úroveň.

(TIP, 1.7.1987)

 

Sparta-Dun Streda 0:0 po predĺžení, na jedenástky 2:3, vo finále Čs. pohára vo futbale

Neporušená finálová tradícia

KOPŘIVNICE (od nášho redaktora Jána Nováka)

Finále národných pohárov v Čechách i na Slovensku rozhodovali tohto roku pokutové kopy – a akoby aktéri 27. finále Čs. pohára nechceli vyjsť z cviku, zopakovali si to aj na peknom štadióniku v Kopřivnici. Pravda, rozhodnutiu v jedenástkovom rozstrele predchádzalo stodvadsať minút futbalu, futbalu dobrého, vzrušujúceho, kvalitného a plného dobrej streľby, hoci sa siete nenapínali. Výborné výkony brankárov boli ozdobou v normálnom čase, v predĺžení a napokon aj pri pokutových kopoch, ktoré rozhodli, že DAC Dunajská Streda bude reprezentovať čs. futbal v pohári víťazov pohárov nielen ako porazený finalista, ale celkom „legálne“.

Štvrtý kolektív spoločnej ligy začal dobre, Fieber po Bartošovej prihrávke poriadne vyskúšal Stejskala a po nasledovnom rohu znova hlavičkoval presne. Lepší začiatok DAC majster čoskoro vyrovnal a začal sa „zastreľovať“ najmä s chuťou hrajúci Čabala. V 16. min trafil z 22 metrov prudko brvno, potom pre zmenu pravou nohou mieril vedľa. Lavičkovu strelu zo šestnástky Vahala chytal na dvakrát. Boli to dobré chvíle nového majstra republiky, aj Vrabcova strela v 27. min hrozila a DAC bol odsúdený len na možnosti protiútokov. Kašparova hlavička po rohu išla nad, Šoltés sa prekľučkoval do šestnástky, ale v 34. min nenahral voľným spoluhráčom. Na oplátku trafil Skuhravý pre zmenu žrď a Němeček zblízka nedal.

Po prestávke zasa začal solídne kolektív zo Žitného ostrova, no viac futbalových schopností, súhry, streleckých pokusov prichádzalo z Letnej. Čabala ani Bílek neprekonali rozchytaného Vahalu, ktorý výborne zasiahol aj pred Hašekom, pomáhali mu aj obrancovia blokovaním striel, Skuhravý dal nad z malého vápna. Herne sa presadzujúca Sparta bola aktívna, chcela veľmi získať „double“, a tak aj pôsobila, strieľal striedajúci Petar Novák. Chovanec netrafil z ôsmich metrov po narážačke s Lavičkom v 74. min, Čabala vystrelil bez prípravy nad, Hašek prihral Krištofovi v dobrej pozícii. Dunajská Streda mala plné ruky obrannej práce, ale predsa Fieber, Mičinec skúšali Stejskala a únik Fiebera zastavoval straka za cenu žltej karty.

V predĺžení neprišlo nič nové: Sparta bola stále živšia, Novák dvakrát a Skuhravý v 94. min skúšali Vahalove nemalé schopnosti, Mičincovu strelu zasa vyrážal Stejskal a publiku sa svižný futbal páčil. Čabala strieľal opäť tesne vedľa. Novákovu strelu chytil Vahala, ale v 106. min prepásol DAC najväčšiu možnosť, keď Šoltés menil smer Bartošovej prihrávky – tesne vedľa brány bezmocného Stejskala. Lenže dialo sa aj na opačnom konci: Hašekovu výbornú hlavičku opäť zachytil dunajskostredský brankár, rovnako ako skvelú Čabalovu strelu, ktorou napodobnil Krištofovu prechádzajúcu bombu.

Stalo sa teda to, čo v oboch národných finále – po predĺžení prišli jedenástky. Chovanec dal, rovnako Mičinec, aj Bílek, kým Medgyesovu slabú strelu Stejskal chytil. Lenže Čabala „vyrovnal“ strelou vedľa, Michalec trafil, Bielik mieril práve tam kde Čabala, Krištof sa strelou do Stejskala znova postaral o vyrovnaný stav, ale Skuhravého loptu Vahala  iste hrdina zápasu, chytil a Fieber (rovnako ako v Trnave vo finále Slovenského pohára s Nitrou) rozhodol o zatiaľ najväčšom úspechu ligovo mladého dunajskostredského futbalu na veľkú radosť rodiny jeho fanúšikov.

SPARTA: Stejskal – Bielik, Straka, Chovanec, Vrabec – Bílek, Čabala, Lavička, Němeček (70. P. Novák) – Skuhravý, Hašek. Tréner V. Ježek.

DUN. STREDA: Vahala – Kapko, Šrámek, Liba, Fieber – Krištof, Pavlík (75. Michalec), Kašpar – Šoltés, Mičinec, Bartoš (114. Medgyes). Tréner k. Pecze.

Žlté karty: Lavička, Straka, Šrámek, Bielik.

Rozhodovali Marko (Krchňák, Líška) – 10 866 pl. divákov.

(Šport, 22.6.1987)

 

HLASY PO ZÁPASE

JOSEF MASOPUST, tréner ČSSR: „Na úrovni tohto finále sa podpísalo, že je už dopredu rozhodnuté o všetkom, že majster ČSSR Sparta hrá PEM a DAC Dunajská Streda PVP. Z thoto dôvodu to bol i útočný, atraktívny futbal na oboch stranách, v útoku sa obom súperom nedarilo, bola však viditeľná snaha presadiť sa cez brejky. Ťažko možno vyzdvihnúť výkony jednotlivcov, na oboch stranách to bol predovšetkým kolektívny výkon so silným dôrazom na obrannú fázu.“

KAROL PECZE, tréner DAC: „Prišli sme do Kopřivnice s jediným želaním – potvrdiť našu výkonnosť z ligovej súťaže. Mali sme pred sebou majstra a to bolo pre hráčov veľkou motiváciou. Celý zápas bol taktickým bojom, v ktorom, to musím priznať, mala Sparta viac šancí. My sme využili to, na čo sme sa sústredili v príprave – kopy z pokutovej značky. Šťastie tentoraz stálo pri nás.“

VÁCLAV JEŽEK, tréner Sparty: „Blahoželám súperovi k zaslúženému prvenstvu v pohári. Taktiku súpera pri bránení sme mali dobre prečítanú, ale i napriek tomu, že ju dobre demonštroval, mali moji hráči dosť možností v riadnom hracom čase zvíťaziť. Sklamalo ma, že sa našli i medzi reprezentantmi hráči, ktorí nevedeli premeniť penaltu.“

 

Komentár týždňa

VÍŤAZ POHÁRA HRÁ POHÁR

Zakončila sa vrcholová futbalová sezóna 1986-87. V malom meste s veľkou automobilovou slávou. Kopřivnice športuje už od roku 1870, už vtedy tam založili prvý krúžok, v roku 1907 sa vytvorila prvá robotnícka jednota a tak sa oslavoval osemdesiatka – finálovým zápasom Československého pohára medzi Spartou Praha, novopečeným majstrom ČSSR, a silným „outsiderom“ DAC Dunajská Streda.

„Nikdy sme netvrdili, že čosi vyhráme,“ povedal šťastný, ale skromný predseda futbalového oddielu DAC Ing. Imrich Šanta. „Aj do Slovenského pohára sme išli, prirodzene, s túžbou neprehrať, rovnako aj do finále Československého pohára. Kto nám však môže zazlievať, že máme radosť?“

Naozaj nikto. Futbalisti DAC Dunajská Streda „vhupli“ medzi špičku futbalu ČSSR už celkom zjavne a teraz sa budú pokúšať o dobré meno v – Európe. Správne varoval pred zápasom Sparta-DAC tréner majstra Václav Ježek: „Pohárové stretnutia majú svoje vlastné pravidlá, tam neplatí úloha favorita ako v iných zápasoch.“

Stalo sa a Dunajská Streda urobila zaujímavý krok, či dva do Pohára víťazov pohárov: získala Slovenský pohár i Československý pohár bez – jediného gólu z hry... Pravda, nedostala ani jeden, čo je tiež solídne.

V Kopřivnici šťastena sadla na hráčov DAC, od prvých chvíľ bolo vidieť, že „tento zápas Sparte nevyhovuje“. Hráči zo Žitného ostrova pôsobili uvoľnenejším dojmom, boli vo výbornej psychickej kondícii a ukázali priam profesionálny stoický pokoj aj v tých najťažších chvíľach. Predsa len je v radoch DAC dostatok vyslovene ostrieľaných borcov. (Strelec rozhodujúcej jedenástky Peter Fieber sa usmial po zápase a vraví "kto vie, vie...“)

Finále Sparta-DAC bolo prehliadkou československého futbalového vrcholu. Podobný kvalitný futbal sme sotva videli v minulom ročníku 1. ligy! Obrovská snaha, nasadenie, chvíľami akcie na potlesk, dostatok streleckých pokusov. Ukázalo sa, že aj zápas s výsledkom 0:0 môže byť dobrý.

Dunajská Streda teda dokázala to, čo pred rokmi Lokomotíva Košice, ktorá dva razy získala Československý pohár v Prahe v súboji s Teplicami a Ostravou (1977 a 1979). Československo je jedinou krajinou, ktorá usporadúva finále svojho pohára – podľa konkurzu. „Zachová sa táto tradícia?“, spytujeme sa predsedu ŠTK VFZ ÚV ČSZTV Ing. Vladimíra Petra. „V danej situácii nášho futbalu to považujeme za najlepšie riešenie. Pozrite, aká to je udalosť aj tu, v Kopřivnici! Tento systém zachováme.“

„Nie je smutné, že fanúšikovia jednej i druhej strany nevidia svoje mužstvo vo finále priamo?“

„Aj je, aj nie. Kto chce, môže ísť so svojimi, iní to vidia v televízii. Finále Československého pohára má byť sviatkom, v menších mestách je, vo väčších to nie je zatiaľ zárukou.“

„Bude sa spájať finále dospelých s finále žiakov ako to bolo v Kopřivnici?“

„Bude,“ hovorí Ing. V. Petr. „Aj pre žiakov je to veľký zážitok.“

Naozaj – zatiaľ finalisti Československého pohára „exportujú“ do miest uchádzačov o finále kvalitný futbal i veľkú udalosť. Bolo tak aj v Kopřivnici, kam prišla tisícka fanúšikov z Prahy, rovnako z Dunajskej Stredy. Ľudia sa poschádzali aj zo širokého okolia, mesto sa rozhýbalo nevídaným ruchom, futbal ho na niekoľko hodín prebral zo zriedkavo zašívaného nepokoja.

Dunajská Streda vyhrala nad Spartou vôbec – po prvý raz, nech už aj „len“ na jedenástky. Potvrdila svoju silu nielen v ligovej tabuľke, ale aj v pohári. Je dobré pre DAC i pre československý futbal, že Pohár víťazov bude hrať jeho československý víťaz a nie iba – finalista.

(Ján Novák, Šport)

 

DUNASZERDAHELYRE KERÜLT A CSEHSZLOVÁK LABDARÚGÓ KUPA

Fennálása óta legnagyobb sikerét érte le a kék-sárga gárda vasárnap 1987. június 21-én Kopřivnicében. A Csehszlovák Labdarúgó kupa döntőjében jobbnak bizonyult a prágai Spartánál, s ezzel a csallóközi eggyüttes első nekirugaszkodásra elnyerte az értékes trófeát. Ez pedig szinte példátlan fegyvertény hazai viszonylatban.

A kopřivnicei stadion nézőközönsége, illteve a tv-nézők mindkét együttes jóvoltából érdekes, izgalmas, jó iramú  és színvonalas mérkőzést láthattak. Az sem von le semmit a találkozó értékéből, hogy sem a rendes játékidőben, sem pedig a hosszabbításban nem született gól, így csak a tizenegyes rúgások után született döntés: a csallóközi gárda nevét írják fel a csehszlovák kupára. Mindkét csapat ugyan már jóval előbb biztos volt abban, hogy az új idényben az európai kupaküzdelmek résztvevője lesz, ezért sokan úgy vélekedtek: Kopřivnicében nem lesz különösebb tétje az országos kupafinálénak. Örvendetes, hogy sem a Sparta, sem pedig a DAC együttese nem sajátította el a tétnélküli találkozó elméletét. A prágai legénység szerette volna a bajnoki cím után immár hatodszor elnyerni a trófeát, ún. „double“ megszerzésére törekedett. A csallóköziek viszont szerették volna feltenni a „koronát“ a csehszlovák kupadöntőben, sikeresen befejezni ezt a felettébb eredményes évadot. Így igenis volt a talákozónak tétje, volt ami motiválja a játékosokat. Ezért volt attraktív találkozó a vasárnapi kupadöntő, ezért mondták a nézők és szakemberek egyöntetűen – a labdarúgás igazi ünnepe volt a DAC-Sparta találkozó, végre színvonalas mérkőzést hozott a Csehszlovák Labdarúgó Kupa döntője.

(SPRAVODAJ-HÍRADÓ DAC-Bellinzona, 27.6.1987)

 

NEOBYČAJNE DRAMATICKÉ FINÁLE Čs. POHÁRA VO FUTBALE

Severomoravské mestečko Kopřivnice videlo v nedeľu 21. júla 1987 neobyčajne dramatické finále Československého pohára vo futbale s rozuzlením až po vyčerpaní všetkých možností na samotnom konci. Sparta Praha, novopečený majster ČSSR vo futbale, päťnásobný držiteľ Čs. pohára štartovala vo finále domácej pohárovej súťaže už po deviaty raz. DAC Dunajská Streda získala v tomto ročníku ligy primát najlepšieho prvoligového mužstva zo Slovenska, keď skončila na 4. mieste tabuľky. Ako sa ukázalo do finále sa prebojovali aktéri, ktorí tam právom patrili. Finále DAC-Sparta bolo prehliadkou československého futbalového vrcholu. Podobný kvalitný futbal sme sotva videli v uplynulom ročníku I. Ligy. Obrovská snaha, nasadenie, chvíľami akcie na potlesk, dostatok streleckých pokusov, výborné výkony jednotlivcov. Ukázalo sa, že aj zápas s výsledkom 0:0 môže byť dobrý, nanajvýš dramatický. Často sa hovorí u nás o motivácii. Sparta mala už dávnejšie pohárovú istotu, tým pádom DAC zase bez ohľadu na výsledok mal zabezpečenú už dávnejšiu účasť v PVP. Tak teda mohlo sa hrať bezstarostne, bez nasadenia, iba tak – priateľsky. Koľko takýchto stretnutí sme už videli... Lenže obidvom veľmi záležalo na výsledku a preto obidve strany dali do hry veľa, možno povedať všetko! Sparta totiž veľmi túžila po „double“, kým DAC chcel presvedčiť o svojich schopnostiach, chcel štartovať v PVP nie ako porazený finalista, ale ako víťaz Čs. pohára! A dá sa povedať, že práve v takejto motivácii – správnej – spočíval prvý predpoklad hodnotného, dramatického finále.

Sparta i DAC v pravej chvíli si uvedomili, že v každom prípade treba ísť za väčšími a náročnejšími cieľmi, a predčasne sa neuspokojovať s dosiahnutými. Aj v tom je inšpirujúca sila futbalu, športu vôbec. Je dobré pre DAC i pre samotný československý futbal, že Pohár víťazov bude hrať jeho československý víťaz a nie iba – finalista

(SPRAVODAJ-HÍRADÓ DAC-Tatabánya, 4.7.1987)

 

Hlavný rozhodca pohárového finále Jozef MARKO:

HRALI ako sa patrí na najlepších!

 V táboroch oboch finalistov bolo pred zápasom azda až príliš rušno. „Pohár“ sa konečne dožil atmosféry, akou ho obklopujú vo futbalovo najvyspelejších krajinách. K finále však patrila i trojica mužov zodpovedných za jeho dôstojný priebeh nemenšou mierou ako tréneri a hráči: Jozef MARKO ako hlavný a Dušan KRCHŇÁK s Ing. Rudolfom LÍŠKOM ako postranní rozhodcovia. V prvom kontakte s mužom s píšťalkou sme boli zvedaví, čo od zápasu očakáva.

- Zodpovedný prístup hráčov oboch mužstiev a potvrdenie, že sa do finále dostali dva naozaj najlepšie futbalové kolektívy. Nestretávame sa ako neznámi športovci, poznáme svoje úlohy v hre a vieme tiež dobre, ako jej pomôcť, aby diváka zaujala. Poverenie našej bratislavskej trojice som prijal ako poctu a dôveru a verím, že v súčinnosti so všetkými zainteresovanými zrežírujeme vrcholné športové predstavenie, na ktoré budú všetci zainteresovaní i prizerajúci dlho spomínať.

A po vyše dvoch hodinách drámy?

- Nemal som čas vychutnávať čaro najkrajších akcií a gradáciu súboja, pretože som sa musel plne sústrediť na kontrolu hry, ale napriek bezgólovému výsledku mal tento duel nemálo vzrušujúcich momentov. Splnil očakávanie tých, ktorých pritiahla do hľadiska povesť dvoch tímov momentálne reprezentujúcich čs. špičku. Podľa toho vyzerala hra. Pre diváka by bola iste vítanejšia remíza 3:3 ako 0:0, ale v zápasoch, v ktorých sa hrá o takú cennú trofej, to zriedka býva ináč. Napriek nespornej dôležitosti a štyrom žltým kartám to bol korektný duel a potrestané zákroky vyplynuli z bojového nasadenia, nie zo zákernosti či pomstychtivosti. Oceňujem aj organizačné dielo usporiadateľov, ktoré prispelo k vysokej úrovni športového podujatia. Víťazom blahoželám a všetkým tlieskam, aj keď som si pri nich zabehal ako už dávno nie a priznám sa úprimne, že to finále cítim v nohách. Hlavné však, že v hlave niet výčitiek!

(ŠTART 29.6.1987)

 

Új Szó, 2007. június 21.

Húsz esztendővel ezelőtt a kopřivnicei Csehszlovák Kupa döntőjében a DAC tizenegyespárbajban legyőzte a verhetetlennek hitt prágai Spartát

Felejthetetlen emlékek a páratlan diadalról

1987. június 21. Aranybetűs ünnep a DAC futballklub történetében. Húsz évvel ezelőtt a Csehszlovák Kupa kopřivnicei döntőjében...

Tovább»

 

nk, 21.6.2007

Dnes si pripomíname dvadsiate výročie najvýraznejšieho úspechu v histórii klubu: víťazstvo v Čs. pohári

„…po predĺžení prišli jedenástky. Chovanec dal, rovnako Mičinec, aj Bílek, kým Medgyesovu...

Ďalej»

 

2012. június 21.

Aranybetűs ünnep: 25 évvel ezelőtt érte el legnagyobb sikért a DAC

Emlékezés a fantasztikus kupagyőzelemre

Tovább»

 

21.6.2012

Dnes si pripomíname 25. výročie najvýraznejšieho úspechu klubovej histórie

Spomienky na jedinečné víťazstvo v Československom pohári

Ďalej»

 

2012. június 22.

DSTV Videó: Volt egyszer egy kupagyőztes DAC

Tovább»

 

22.6.2012

DSTV Video: DAC bol raz víťazom pohára

Ďalej»

 

2012. június 22.

Telt ház volt a DAC kopřivnicei Csehszlovák Kupa-győzelmének 25. évfordulójára rendezett emlékesten

Felejthetetlen emlékek a páratlan dunaszerdahelyi diadalról

Tovább»

 

2012. július 24.

Találkozás egy régi szerelemmel…

A Csehszlovák kupagyőzelem 25. évfordulója, Kulacs - borozó, 2012.6.20.

Tovább»

 

21.8.2012

Mestské ocenenie Pro Urbe pre legendárny DAC 1987

Ďalej»

 

2012. augusztus 22.

Pro Urbe díj a DAC 1987-es aranycsapatának

Tovább»

 

23.8.2012

Tibor Mičinec: DAC patrí do prvej ligy!

Ďalej»

 

2012. augusztus 23.

Pecze Károly, a DAC egykori sikeredzője pályafutása legszebb időszakának tartja a Dunaszerdahelyen töltött éveket

Nem zárja ki, hogy visszatér

Tovább»