Mestské ocenenie Pro Urbe pre legendárny DAC 1987

 

Ing. Imrich Šanta počas ďakovnej reči po prevzatí

ocenenia Pro Urbe.

V roku 2012 si pripomíname 25. výročie víťazstva DAC v Československom pohári, ktoré dosiahol pod vedením trénera Karola Peczeho. Ide o ojedinelý úspech v histórii športu nášho mesta a toto okrúhle výročie našlo odozvu aj u miestnej samosprávy.

 

V pondelok 20. augusta primátor mesta Dr. Zoltán Hájos ocenil úspešný kolektív a na základe rozhodnutia mestského zastupiteľstva mu odovzdal cenu Pro Urbe v kategórii šport.

 

Počas slávnostného večera odzneli na adresu legendárneho kolektívu DAC-u z roku 1987 nasledovné slová:

 

Futbalový klub v Dunajskej Strede bol založený v roku 1904 a dlhé desaťročia hral len regionálne a divízne súťaže. Až v sedemdesiatych až deväťdesiatych rokoch minulého storočia zažil futbalový vzostup, ktorého vrcholom boli zápasy v pohári UEFA proti Bayernu Mníchov. V tom období bol prezidentom klubu človek, ktorý sa stal jeho výraznou súčasťou a postavou, a dodnes keď sa spomenie meno Michal Weisz každý vie, o akú charizmatickú osobu sa jednalo.

 

Na začiatku 80-tych rokov sa v DAC začal postupne formovať veľmi silný tím s legendárnym útokom Audi-Tóth-Majoros, ktorí nadeľovali góly jednému mužstvu za druhým. DAC dozrel v roku 1985, keď vyhral Slovenskú Národnú Ligu s impozantnou bilanciou 30 zápasov, 19 výhier, 6 remíz a 5 prehier a skóre 60:21. Dunajská Streda hrala v tej dobe najkrajší futbal svojej histórie. V tom čase sa klub volal DAC Poľnohospodár.

 

Rok 1987 sa zapísal zlatými písmenami do dejín nášho klubu, pretože v tomto roku DAC vyhral slovenský aj československý pohár. Bolo to pod vedením trénera Karola Peczeho, na ktorého v Dunajskej Strede nedajú ľudia dopustiť.

 

O tento výnimočný úspech sa pričinil kolektív: Stanislav Vahala, Ján Veselý, Ján Kapko, Lubomír Šrámek, Dušan Liba, Peter Fieber, Dušan Leško, Vladimír Brodziansky, Karol Krištof, Rudolf Pavlík, Peter Michalec, Petr Kašpar, Ján Hodúr, Peter Šoltés, Tomáš Kosňovský, Tibor Mičinec, Peter Bartoš, Juraj Audi, Juraj Majoros, Jozef Horváth, Gabriel Bertalan, Jozef Medgyes. Tréner Karol Pecze, asistent Dušan Abrahám.

 

Vedenie klubu z čias jeho najväčšej slávy zastupoval na slávnosti vtedajší predseda futbalového oddielu, Ing. Imrich Šanta. Vo svojej ďakovnej reči pripomenul, že „tento jedinečný úspech bol výsledkom súdržnosti mužstva, ktoré síce tvorili hráči rôznych národností a z viacerých častí Československa, ale ich srdce bilo pre klub a pre žitnoostrovských fanúšikov. O sile kolektívu svedčí aj to, že sa dodnes pravidelne stretávame, niekedy vo väčšom, inokedy v menšom počte. Zároveň by som v mene kolektívu chcel požiadať mesto a mestské zastupiteľstvo, aby urobilo všetko pre obnovu zašlej slávy dunajskostredského futbalu.“

(nk, 21.8.2012)