Keď som mal osem rokov, DAC postúpil do prvej československej ligy. O dva roky neskôr dosiahol svoj najväčší úspech, keď v kopřivnickom finále porazil na penalty Spartu a získal čs. pohár. Vlastne, celé moje detstvo, na ktoré si pamätám, odohral v 1. lige. Nebolo v tom čase pre mňa nič krajšie, ako keď plný štadión povzbudzoval a vytvoril krásnu obruč okolo ihriska, na ktorom naháňali loptu naši hrdinovia. DAC a jeho hráči boli naši supermeni, stretnúť, dotknúť sa či dokonca hovoriť s Kapkom, Mičincom, Pavlíkom, Vahalom bol zážitok, ktorým sme sa ako deti medzi sebou ešte dlho chválili. V 80.-tych rokoch vedeli o Dunajskej Strede v celom Československu, aj keď väčšinou ani len netušili, kde sa nachádza. V tých rokoch nás prezývali ligovou „dedinou“, ktorá bola viackrát najúspešnejším klubom východnej časti federácie. Škoda, že sa v tom čase neudeľoval titul majstra Slovenska... Na zápas proti Bayernu prišlo oficiálne cez 15 000 divákov, neoficiálne viac ako 20 tisíc, stovky ľudí, ktorí sa ani nedostali na tribúny, sa tlačili pred štadiónom. Je to najväčší počet ľudí v širokom okolí, ktoré sa kedy zišlo na jednej organizovanej akcii. Takýto fenomén bol v tých časoch len jeden - futbal! Klubové farby žltá a modrá, postupne začali blednúť, ale dodnes zostali obľúbenými farbami celého juhu Slovenska.

 

Pri príležitosti 100. výročia organizovaného futbalu v našom meste, ktoré sme slávili v roku 2004, som cítil potrebu nejakým spôsobom prispieť k tomuto krásnemu jubileu. Začala sa rodiť táto stránka, ktorá sa zameriava na súčasnosť a minulosť nášho futbalového klubu. Stránka je súhrnom informácií či novinových článkov, ktoré sa o našom klube objavili v tlači a v elektronických médiách, a tiež dosiaľ nikde nepublikovaných fotografií a štatistických prehľadov. Nosnou časťou je prvo- a druholigová minulosť a súčasnosť, teda posledných vyše 30 rokov. Množstvo informácií o najúspešnejšom štvrťstoročí v histórii DAC-u, ktoré nájdete na tejto stránke, je jedinečné. Prajem veľa príjemne strávených hodín pri čítaní a spomínaní! (nk, júl 2005)

 

Informácie a fotografie pochádzajú najmä z týchto zdrojov:

Knihy, publikácie:

Brányik Sándor - Sidó Ferenc: „A dunaszerdahelyi futball 100 éve (1904-2004)“

Brányik Sándor - Sidó Ferenc: „Sto rokov - sto najlepších“

Batta György: „Ki a jobb? A DAC!“

Denníky:

ÚJ SZÓ - www.ujszo.sk

ŠPORT - www.denniksport.sk

SME - www.futbal.sme.sk

PRAVDA - www.futbal.pravda.sk

Týždenníky:

ŠTART

TIP

Internet:

www.felvidek.ma

www.futbalportal.sk

www.futbalsfz.sk

www.profutbal.sk

www.futbaldnes.sk

www.futbal.sk

www.slovakfutball.com

www.futarena.sk

 

Čo vám prinášajú jednotlivé sekcie:

V časti AKTUALITY nájdete všetky informácie a aktuality z prebiehajúcej sezóny. Prevažujú správy, ktoré sa objavili v niektorom médiu, či už tlačenom, alebo elektronickom.

 

Odkaz KLUB je vizitkou, v ktorej nájdete základné informácie o DAC, napríklad rok založenia, všetky názvy, najväčšie úspechy.

 

Sekcia TEAM A/TEAM B predstavuje káder a realizačný tím z aktuálnej sezóny, aj s príchodmi a odchodmi pred a počas ročníka. Podobný prehľad nájdete aj v sekcii ARCHÍV pri každom jednom ročníku.

 

2013/14 je odkaz na zápasy a výsledky prebiehajúcej sezóny. Ku každému už odohranému zápasu nájdete odkaz - po kliknutí naň sa otvorí nové okno, v ktorom sú detaily a novinové články, prípadne fotografie.

 

INTERVIEWS - otázkam čelia hráči, tréneri, vedenie

 

MLÁDEŽ - všetky mládežnícke mužstvá DAC, kádre, tréneri, výsledky, novinky...

 

SIEŇ SLÁVY - najväčšie úspechy a najpamätnejšie zápasy slovom a obrazom

 

ŠTATISTIKY - rôzne štatistiky hráčov, trénerov, výsledkov, divákov - každý si tu nájde to svoje!

 

Kliknutie na odkaz ARCHÍV vás vráti do minulosti – bližšej aj vzdialenejšej, slovom aj obrazom, zatiaľ od roku 1977. V súčasnosti sú tu odkazy na všetky ročníky v 1. a 2. lige a v každom ročníku nájdete zoznam zápasov a výsledky v lige a pohári (národný, UEFA, PVP, InterPohár, STEP), prípadne odkaz na podrobnosti o konkrétnych zápasoch, ďalej je tam káder hráčov a v posledných ročníkoch aj zoznam prípravných zápasov. Pripravujeme rozšírenie tejto časti o ďalšie informácie z uvedených sezón a najmä návrat do vzdialenejšej minulosti.

 

ŠTADIÓN - slovom a obrazom približuje stánok, v ktorom sa pravidelne schádzajú fanúšikovia povzbudiť svoje mužstvo. Uskutočnilo sa tu ale už aj viacero pamätných koncertov a iných kultúrnych podujatí.

 

V časti DUNAJSKÁ STREDA vám približujeme mesto a života jeho obyvateľov, nájdete tu odkaz na ďalšie stránky z nášho mesta.

 

Odkaz LINKY obsahuje odkazy na iné futbalové stránky (spravodajstvo, kluby, hráči, národné zväzy) tak z domova ako i zo zahraničia.

 

FANZÓNA - pre fanúšikov, o fanúšikoch

 

FORUM - priamy odkaz na fanúšikovské fórum

 

Milý fanúšik,

napíš, prečo fandíš DAC-u, aká je tvoja obľúbená príhoda v spojitosti s DAC, a vôbec, napíš, čo si myslíš o našom mužstve, jeho hráčoch, štadióne, histórii či súčasnosti. Všetky „publikovateľné“ príspevky budú uverejnené.

 

Vaše postrehy, komentáre a pripomienky k tejto stránke, jeho obsahu či grafickej úprave posielajte na info@fcdac1904.com

 Vedeli ste, že...

- najviac prvoligových zápasov za DAC odohral Ján Kapko (204). A viete, kto dal najviac gólov v 1. lige a kto v 2. lige?

- najväčšia návšteva na domácom zápase bola na stretnutí pohára UEFA v roku 1988 proti Bayernu - oficiálne 15 572.

- DAC hral (logicky) väčšinu svojich domácich súťažných stretnutí na Mestskom štadóne. Ale ako domáci nastúpil napríklad aj v Čalove (dnešný Veľký Meder) či Šali...

- najdlhšie slúžiacim ligovým trénerom DAC bez prestávky bol Karol Pecze (5 sezón, 150 zápasov), ale najviac stretnutí - 152 - na lavičke DAC strávil Juraj Szikora

- prvý druholigový gól DAC-u strelil 9. augusta 1980 Tibor Domonkos. V prvej lige to bol Juraj Majoros a stalo sa tak 8. septembra 1985.

- Ladislav Tóth dokázal v 106 druholigových stretnutiach dať až 68 gólov!

 

Toto všetko, a množstvo ďalších informácií, nájdete na stránke www.fcdac1904.com