Goalkeeper story

Poór For Fórum - Chilavert új cikkei

Goalkeeper story

HozzászólásSzerző: chilavert Dátum: 2015. jún. 1., 9:37

Goalkeeper story (Písané vo februári 2015)

Počas jarnej časti sezóny 2013/2014 mal DAC k dispozícii v pozícii trénera brankárov Kantára Szilárda. Čo sa týka odborného vzdelania, ide o diplomovaného telocvikára, ktorý na FTVŠ Univerzity Komenského získal aj príslušné trénerské osvedčenie. V jeho profesnom portfóliu je aj známa firma Just4keepers. V rámci polemiky dodám, že pre mňa osobne brankárske firmy tohto typu nie sú stopercentnou zárukou pre kvalitnú výchovu brankára, pretože pre takéto spoločnosti je samozrejmé, že je pre nich dôležitá kvantita, tým pádom je menej priestoru pre zvyšovanie kvality výuky. To máte tak ako v škole, je rozdiel či máte 18 alebo 35 žiakov.

Ale tieto veci sú nepodstatné, ak sa tréner brankárov zaoberá hotovými, prvoligovými brankármi.

Ak zhodnotíme prácu Kantára, treba podotknúť, že jar 2014 kládla neskutočné nároky na každého člena či pracovníka klubu. Tlak bol enormný, samozrejme, ten najhutnejší bol na priamych aktéroch zápasov. Z tohto pohľadu boli najviac vyťažení brankári, nečudo, veď tento post kladie nároky na psychiku aj v bežných zápasoch a rádovo väčšie ako na hráča v poli.

Hráči, ktorí absolvovali jar, neboli nikdy vystavení tlaku, aký je samozrejmý v kvalitných ligách, v ktorých je každý zápas zápasom o život. V takejto situácii je nezaplatiteľné, ak má tréner brankárov prepotrebné skúsenosti, ktoré prídu nielen kvantitou odchytaných zápasov, ale aj vekom – nie nadarmo sa hovorí, že v hlave sa stáva brankár brankárom najskôr po tridsiatke. Kantár zvládol svoju úlohu výborne, z trénerského hľadiska zvládol to na čo bolo v histórii slovenskej ligy doposiaľ minimum precedensov...

Vedenie klubu sa však prekvapivo rozhodlo nepokračovať v spolupráci s Kantárom a ešte prekvapivejšie angažovalo Matláka mladšieho...

Máme už postačujúci časový odstup na to, aby sme sa pri hodnotení tohto kroku nepohybovali v teoretickej rovine, takže: Alexander Matlák mladší nedávno vo veku 27 rokov ukončil kariéru v druholigovom Senci. Čo sa týka odborných znalostí, v rozhovore pre portál sportolunk.sk sa vyjadril, že vzhľadom na malé možnosti, po tejto stránke najviac čerpá z materiálov z internetu.

V krátkosti, čo som videl na tréningoch a zápasoch. Základom kvalitného tréningového procesu je, aby mal tréner adekvátnu kopaciu techniku. V tomto smere sa naši brankári, príchodom Matláka mladšieho, dočkali na tréningoch razantného poklesu úrovne. Čo sa týka výkonov brankárov, tam okrem vlastnej zodpovednosti, mala vplyv na výkony Penksu (po vydarenom úvode) a Perneckého, aj nekvalitná obrana, ktorej personálne obsadenie nebolo jasné počas dvoch tretín jesennej časti, a rovnako mala na ich výkony vplyv aj kvalita nášho mužstva v globále. V neposlednom rade však mal na výkony vplyv aj učiaci sa tréner brankárov.

Ako ,,hmatateľnú vec“ uvediem, že kým na jar boli Penksové - veľmi dôležité - rýchle nohy, ktorými si vybehával dobrú pozíciu pred zákrokom jeho obchodnou značkou, v priebehu jesene prichádzalo k stavu, keď z týždňa na týždeň strácal rýchlosť. To si mal tréner brankárov bezpodmienečne všimnúť, a tomu prispôsobiť tréningy, pretože to bolo evidentné od cca šiesteho kola. Vyvrcholilo to v zápase s Trnavou, kde sa Penksa pri dvoch góloch odrážal z miesta...

Summa sumárum. Mám taký dojem, že sa v našom klube podcenila dôležitosť postu brankára a postu trénera brankárov. Odchod skúseného a príchod neskúseného trénera brankárov boli podľa môjho názoru predčasné. Proste, prvá liga potrebuje hotových trénerov brankárov.

Ešte jedna vec. Vetičky typu ,,Brankár je tam na to ,aby niečo chytil“ sú síce cool a zaváňajúce sympatickou frajerinou, ale o brankárčine sa v kvalitných ligách takto už desaťročia nediskutuje. Brankárstvo je alchýmia a všetky rozhodnutia, ktoré sa ho týkajú, by sa mali vážiť laboratórnymi váhami.

To, ako sa vysporiadame s brankárskou otázkou - trénera nevynímajúc - bude dôležité aj z tohto hľadiska: Prihliadajúc na plán nového trénera, ktorý chce hrať agresívnym a náročným systémom napádania - pri našej zatiaľ pomalej defenzíve (ktorá sa bude musieť pri napádaní posúvať dosiaľ nezvykle ,,vysoko“ od našej šestnástky) - bude brankársky post ešte dôležitejší. Preto berme tento post vážne, dajme mu potrebnú úctu, rovnako ako postu trénera brankárov.
Avatar
chilavert
csili
csili
 
Hozzászólás: 664
Csatlakozott: 2013. szept. 12., 13:52


Re: Goalkeeper story

HozzászólásSzerző: bibicsak Dátum: 2015. jún. 1., 11:51

62 perc múlva meg is kaptam a választ a kérdésemre: Csak én látom, hogy a kapusok "elromulnak" nálunk?
Te már februárban tudtad? :0023b:
Más nyelven beszélsz, más nyelven írsz, de magyarul álmodsz, magyarul sírsz
Avatar
bibicsak
Platinum Boarder
Platinum Boarder
 
Hozzászólás: 10652
Csatlakozott: 2010. jan. 30., 15:29


Re: Goalkeeper story

HozzászólásSzerző: chilavert Dátum: 2015. jún. 1., 16:02

Koszi a tippet Bibicsak! kihalasztam a cikket a spajzbol.... ;-)
Avatar
chilavert
csili
csili
 
Hozzászólás: 664
Csatlakozott: 2013. szept. 12., 13:52Vissza: PFF!!!...


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron