NOVINKY-ÚJDONSÁGOK 1997/1998

PREHźAD SPRÁV Z TLAČE -  ÚJSÁGHÍREK ÁTTEKINTÉSE - PRESS OVERVIEW

 

27.6.1998, Šport:

PO MARSSUPERLIGOVOM ROČNÍKU 1997/98: 16. MIESTO 1. FC DAC DUNAJSKÁ STREDA

Trojročný vožný pád

Ďalejť

 

1998. június 10., Új Szó-Vasárnap:

Ezernél alig több fizető néző előtt vergődte végig utolsó hazai mérkőzését a DAC labdarúgócsapata az élvonalban

Belszerencsét hozott a tizenhármas

Továbbť

 

Liba skončil, v Dunajskej Strede bezvládie
Vedenie futbalového klubu DAC Dunajská Streda ukončilo vo štvrtok spoluprácu s trénerom Dušanom Libom. V stredu zohral DAC v poslednom 30. kole Mars superligy vyrovnanú partiu v Trnave, keď po boji prehral s domácim Spartakom 3:4. K ukončeniu spolupráce došlo po štvrtkovom poslednom tréningu, po ktorom hráči odišli na dovolenky. Podža informácii, ktoré získala tlačová agentúra SITA, momentálne je v Dunajskej Strede trénerské bezvládie, na odchode je s určitosou okrem Dušana Libu aj šéftréner Ladislav Škorpil, údajne aj asistent Dušana Libu Anton Grajcár i tréner brankárov Lórant Majthényi. Jedno je však už teraz isté: kostre mužstva (údajne 12 hráčom, medzi nimi oporám Zsákovicsovi, Lérantovi, Chytilovi, Greguškovi, Ballovi, Tomášovi, M. Krážovi, Šantovi, či Radványimu) sa v lete končí zmluva a stávajú sa vožnými hráčmi s možnosou posilnenia iného tímu. Podža zdrojov agentúry SITA mala príprava futbalistov zo Žitného ostrova na ďalšiu sezónu zača 18. júna (ale len v prípade, keď si DAC zachová prvoligovú príslušnos). Keďže Dunajská Streda zostúpila do druhej ligy a momentálne je bez trénera, príprava je v nedohžadne. Situácia sa má vyrieši údajne v najbližších dňoch.

(SITA, Sobota 6.Jún 1998 12:36)

 

1998. június 03., Csallóköz:

Négyen a DAC-hanyatlás okairól

A DAC számára a 13. bajnoki év a honi labdarúgás élvonalában szerencsétlennek bizonyult.

Továbbť

 

1998. június 01., Új Szó:

Cséfai Tiborról, a négy esztendeje mellékvágányra helyezett 29 éves dunaszerdahelyi cserekapusról professzionalizmusból bárki példát vehetne a sárga-kékeknél

Akit a lincshangulatban is "éltettek"

Továbbť

 

Disciplinárna komisia trestala
Vo štvrtok zasadala disciplinárna komisia: Za štyri žlté karty: Jedno majstrovské stretnutie nepodmienečne: Karol Kisel (Lokomotíva Košice), Rastislav Tomovčík (Humenné), Ivan Pihávek (Dunajská Streda), Milan Kusalík (Petržalka), Norbert Hrnčár (Žilina), Pavol Siekel (Martin), MikulᚠLörinc (Nitra), Milan Sciranka (Piešany), Peter Čvirik (Levice). Za osem žltých kariet: Dve majstrovské stretnutia nepodmienečne: Gabriel Ungvölgyi (Lokomotíva Košice), Peter Hluško (Žilina), Ján Ďurčík (Zvolen), Norbert Čoknay (Nováky), Jozef Ürge (Púchov). Za 12 žltých kariet: Marián Krivjančin (Jelšava) 3 stretnutia nepodmienečne. Za červené karty - (za vylúčenie): Martin Urban (Lokomotíva Košice) dve súažné stretnutia podmienečne, Gabriel Ungvölgy (Lokomotíva Košice) 1 súažné stretnutie nepodmienečne, Jozef Ürge (Púchov) 1 súažné stretnutie nepodmienečne, Ján Švehlík (ŠK Slovan) 2 súažné stretnutia podmienečne vies mužstvo z lavičky, Vladimír Goffa (ŠKP Devín) 2 súažné stretnutia podmienečne vies mužstvo z lavičky, futbalový klub LB Zvolen pokutou 5000 Sk, Richard Haša 1 súažné stretnutie nepodmienečne, Alexander Végh (Dunajská Streda) 1 súažné stretnutie nepodmienečne.

(SITA, Štvrtok 28.Máj 1998 20:27)

 

Čerpá dovolenku a čaká na poštára
V Gabčíkove pred stretnutím 27. kola II. futbalovej ligy prišlo k zaujímavej situácii. Hoci ešte v utorok viedol tréning mužstva od vodného diela tréner Ladislav Kalmár, tesne pred súbojom s beznádejne posledným Matadorfixom ho predseda klubu Ladislav Sebö poveril zaujímavou úlohou. Chcel ho totiž posla ako špióna na stretnutie Senec - Púchov, aby pozorne sledoval ďalšieho súpera tímu zo Žitného ostrova, hosujúci púchovský Matador.
Napokon odvolaný tréner Kalmár k Slnečným jazerám necestoval a stretnutie Gabčíkova proti Matadorfixu sledoval už iba v úlohe diváka spolu so svojím priatežom a kolegom Dušanom Libom. Bolo v tom aj kus symboliky, veď Liba po jarnej ouvertúre pod starobylým Devínskym hradom odovzdal dirigentskú taktovku práve L. Kalmárovi okamžite po tom, čo prikývol na ponuku funkcionárom DAC Dunajská Streda.Vtedy z neďalekej Baky sa vrátil do Gabčíkova Ladislav Kalmár, ktorý už raz pôsobil v tomto klube v úlohe trénera, ale väčšinou vykonával funkciu asistenta. Tím Gabčíkova síce prezimoval na 6. priečke druholigového pelotónu, ale v jarnej časti získal iba púhych 9 bodov a postupne sa dostal až do nebezpečného pásma a bojuje o záchranu v súaži. Kalmárovo miesto zaujal exreprezentant Michal Hipp, bývalá opora Nitry, hráč, ktorý pôsobil aj v pražskej Slavii i v 1. FC Košice. Zároveň ešte stále pilier zadných radov Gabčíkova. Mimochodom, túto trénerskú výmenu vyvolali sami hráči, ktorí nedokázali strávi ostrú kritiku svojho, dnes už iba bývalého šéfa, a presvedčili vedenie klubu o nutnosti zmeny na trénerskom poste. Hoci ohrozené Gabčíkovo proti Matadorfixu doma ratovalo body, v pokračovaní opä zlyhalo v Púchove a mužstvo pod vedením hrajúceho trénera Hippa bude ma čo robi, aby v roku 75. výročia založenia futbalového klubu v tejto strediskovej obci Dunajskostredského okresu vo finiši uniklo hrobárovi z lopaty. A čo robí v súčasnosti prepustený L. Kalmár? Čerpá dovolenku a čaká na výplatu, veď podža jeho slov od klubu nedostal už devä mesiacov ani korunu!

(SITA, Utorok 12.Máj 1998 14:27)

 

Prípravný zápas

Dunajská Streda - Madunice 7:2
1. FC DAC Dunajská Streda - Madunice 7:2 (1:2) Góly: 50., 59. a 67. Radványi, 33. Tomáš, 72. Greguška, 75. Zsákovics, 88. P. Bogora - 11. Ševčík, 45. Lehotský.

(Utorok 28.Apríl 1998 19:11)

 

Ladislav Škorpil svůj úkol (postavit dům, zasadit strom a zplodit malého Maďara) na Žitném ostrově nesplnil

DOPADNE DAC LÉPE NEŽ ODA

Do své třicáté (!) sezony v létě vstoupí fotbalový trenér LADISLAV ŠKORPIL (6. 6. 1945). Jako fotbalista začínal v bývalé Rudé hvězdě Hradec Králové, vojákoval v Dukle Žamberk, kde mu další hráčskou kariéru překazilo vážné zranění kolena. Jako čtyřiadvacetiletý začal v roce 1969 trénovat žáky v hradeckém Spartaku, kde s přestávkami působil neuvěřitelných pětadvacet let, z toho šestnáct u dorostu. Na prvoligovou lavičku usedl Škorpil poprvé v únoru 1991 a vydržel na ní dvě sezony. V roce 1993, v posledním ročníku federální ligy, dovedl Hradec k výbornému devátému místu a vzápětí odešel do Dunajské Stredy, která o rok později skončila ve slovenské lize třetí. Následoval návrat do Hradce, kde současně trénoval dorost a divizní béčko, juniorský výběr připravoval na turnaj do Dallasu. V roce 1995 se Škorpil ujal trenérské taktovky v Dukle, s níž postoupil až do první fotbalové ligy i do finále Poháru ČMFS. Vloni v létě se dvaapadesátiletý kouč vrátil zpět na Žitný ostrov...

* Jak se to dá vydržet, trénovat čtvrt století v jednom klubu?

"Ani mi to nepřijde, uteklo to jako voda. Je však třeba vidět, že jsem v Hradci trénoval s výjimkou A-žáků všechna mužstva! V roce 1981 jsem se stal vedoucím tréninkového střediska mládeže a mohl se své práci věnovat jako profesionál. O rok později jsem začal působit u dorostenecké reprezentace - tuhle práci jsem dělal devět let. U mládeže fotbalový trenér tolik nestárne, přece jen pracuje s více mužstvy a s podstatně větším počtem hráčů."

* Co vás tak dlouho drželo na jednom místě?

"Dostal jsem před lety nabídku, abych dělal mládež ve Slavii a Bohemians. Rozhodující byl asi vztah ke klubu, proto jsem zůstal v Hradci. V Praze bych se možná k dospělejšímu fotbalu dostal podstatně dřív,na druhé straně bych se asi jako trenér víc opotřeboval a vystřídal více klubů."

* Fotbalový Hradec znáte jako své boty. Proč se "votroci" podle vašeho názoru stále potácejí ve spodních patrech ligové tabulky? Vždy posledním úspěchem Hradce byla devátá příčka v posledním ročníku federální ligy!

"Zdálo se, že by Hradec před pěti lety mohl být bez problémů. Jenže mužstvo prvních šest kol nevyhrálo, trenér Nadzam se dostal do sporu se staršími hráči, z nichž řada odešla. Přišel trenér Pálka, mužstvo pod jeho vedením zachránilo ligu a vyhrálo domácí pohár, situace se však nijak podstatně nezměnila. V Hradci se v posledních letech vystřídalo sedm trenérů, což určitě souvisí s výsledky. Sportovní stabilitu klubu vždy umožní především jeho stabilita ekonomická. Platí to o Hradci, který vždy byl a bude svým způsobem periferním klubem nedaleko Prahy, kam v minulosti hradečtí fotbalisté většinou odcházeli. Údělem takového klubu je prodej nejkvalitnějších hráčů. Záleží však na tom, jestli peníze získané tímto prodejem jdou zpátky na reprodukci hráčského kádru - to považuji za velmi důležité. Budování mužstva musí mít určitoukoncepci, což opět souvisí s častými změnami trenérů. Každý fotbalový trenér je jiný, má jiný náhled na hru, má jinou představu o hráčích, které by ve svém mužstvu rád viděl."

* Z vašich slov, zdá se, vyplývá, že Hradec tyto předpoklady nesplňuje...

"Výsledky za poslední roky napovídají, že tomu tak skutečně není."

* Jak nahlížíte na roli, kterou v hradecké kopané hraje v posledních letech MUDr. Jan Voda?

"Doktor Voda hradecký fotbal víceméně zachránil před katastrofou. Investoval do něj spoustu peněz, ale ukazuje se, že jednotlivec nemůže podobný klub sám táhnout. Je to otázka kvalit klubového managementu, který by měl každoročně zajistit určité množství finančních prostředků. Není možné spoléhat jen naštědrou ruku doktora Vody. V tomto směru se Hradci příliš nedaří, proto peníze získané za prodej fotbalistů jdou často zpět do režie klubu, nikoliv do nákupu nových posil."

* V poslední době jste sledoval několik zápasů Hradce, co říkáte současnému mužstvu?

"Je na něm vidět rukopis kolegy Hřebíka, který je do určité míry odlišný od většiny ostatních trenérů. Nevzpomínám si, že by někdo jiný tak výrazně preferoval hru na jednoho útočníka. Je třeba říct, že nový způsob hry přinesl divákům určité oživení, zápasy získaly na zajímavosti. Bohužel se to nepromítlo do výsledků, které jsou přibližně stejné jako v minulosti."

* Hradec se v lize zachraňuje prakticky od roku 1991. Jistě znáte přísloví, že tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne...

"Je to, tuším, osmá sezona, kdy se v Hradci hraje o záchranu. Nevím, ale osmička snad není nějaké katastrofické číslo. Výsledky posledního kola a zoufale nízký počet bodů na kontě Lázní Bohdaneč způsobí to, že k záchraně bude nutné mít větší počet bodů, než se snad původně předpokládalo. Je možné, že se bude hrát až do posledního kola. Pro Hradec by pak mohl být rozhodující duel dvě kola předkoncem v Plzni, kde bude muset bodovat. Je to složité, především s ohledem na nejbližší program. Hradec jede do Jablonce, přivítá Spartu, další utkání bude hrát v Olomouci."

* Umíte si představit, že by z první ligy spadl v Čechách Hradec a na Slovensku současně Dunajská Streda, kde působíte?

"Stát se to může, ale bylo by to mrzuté. Určitý rozdíl tady vidím. Hradec vloni na podzim dobře začal, o záchraně vůbec nikdo nemluvil, snad jen manažer Ryba zvedal varovný prst. V Dunajské Stredě byla jiná situace, my jsme s něčím podobným počítali od prvního kola. Osmnáct kol seděl v Dunajské Stredě na lavičce Škorpil, posledních pět kol vedl mužstvo kolega Liba. Situace se nezměnila, a tak vedení klubu rozhodlo, že při sobotním střetnutí na hřišti Slovanu Bratislava mám opět sedět na lavičce."

* Nepřesvědčil vás loňský návrat do Dunajské Stredy o pravdivosti rčení: nevstoupíš dvakrát do stejné řeky?

"Říká se to. Možná bych to trochu poopravil: do stejné řeky ano, ale ne do stejné vody. Když jsem do Dunajské Stredy přišel v roce 1993, přebral jsem mužstvo, které ve federální lize skončilo čtvrté a postoupilo do Poháru UEFA, hrálo Interpohár. Ve slovenské lize jsme vzápětí dokázali vybojovat třetí místo, hned za Slovanem a Interem. A to bez Jančuly a Prokopa, kteří odešli do Viktorie Žižkov a Drnovic.V průběhu sezony pak ještě odešli Simon do 1. FC Košice a Mentel do Japonska. Z toho vyplývá, jak silný kádr tehdy Dunajská Streda měla. Vloni jsem se vrátil k mužstvu, které ve slovenské lize skončilo čtrnácté a zachránilo se až v závěrečném kole. V kabině nezůstal kámen na kameni, z tehdejšího kádru zůstali na Žitném ostrově pouze Šanta a Zsákovics, o něco později se vrátili Radványi a Tomáš. Svou kvalitou je současný kádr minimálně o jednu třídu níž, než ten, který v roce 1994 skončil v lize třetí za Slovanem a Interem."

* Nebylo vaše druhé angažmá na Žitném ostrově tak trochu řešením z nouze? Narážím tím na vᚠnečekaný rozchod s Duklou, kterou jste jako trenér přivedl z ČFL až do první ligy.

"To je jednoduchá věc. Tři týdny jsem nosil v kapse lukrativní smlouvu v Dukle až do roku 2000. Její podpis jsem neprodlužoval proto, že bych chtěl víc peněz. Snažil jsem se tím o jedno, udržet hráčský kádr pohromadě. Ještě před finálovým utkáním domácího poháru se Slavií se objevily informace o odchodech Kolouška do Itálie a Papouška do Jablonce. Bylo mi to strašně líto, proto jsem zvolil tuto formu protestu. Řada renomovaných trenérů totiž hovořila o tom, že by Dukla měla být štikou první ligy. Osobně jsem si pod tím představoval umístění v první polovině tabulky. Opravňovaly mne k tomu dosažené výsledky, v přípravných utkáních jsme poráželi soupeře z první ligy, v poháru jsme vyřadili Opavu, Plzeň a Olomouc. Také se Slavií jsme ve finále dokázali sehrát důstojnou partii. Několikrát jsem si kladl otázku, kdo měl v té době perspektivnější zálohu než my? Papouškovi bylo devatenáct, Kolouškovi dvacet, Michalíkovi třiadvacet a Janů čtyřiadvacet let! Prodlužováním podpisu smlouvy jsem se snažil vedení klubu tak trochu tlačit ke zdi."

* Jak se ukázalo, trochu jste se přepočítal?

(smích) "To tedy ano. Vycházel jsem z toho, že prezident klubu Bohumír Ďuričko vždy hovořil o tom, že jsme jedno tělo a jedna duše. Myslel jsem si, že mě má víc rád. Odjel jsem na dovolenou na Rhodos, a kdybych zůstal doma a zúčastnil se některých jednání, možná by dopadlo všechno jinak. Nasypal bych si popel na hlavu, je mi jasné, že trenér nakonec musí respektovat názory a možnosti vedení klubu."

* To jste zjistil až dnes?

"Ne. Samozřejmě jsem to věděl už tenkrát. Měli jsme obdivuhodnou sérii, Dukla sedmadvacet ligových a pohárových zápasů neprohrála, v jedenácti nedostala gól. To mne svým způsobem ukolébalo. Nepoučil jsem se ze zkušenosti, kterou jsem získal v hradecké Tesle. Dílovedoucí Barta nebyl deset let na dovolené, když odjel a vrátil se, tak dílovedoucím nebyl..."

* Vysvětlili jste si později s prezidentem Ďuričkem celou záležitost?

"Při nějaké příležitosti jsme se sešli, byl u toho ještě ředitel a manažer JaroslavStarka. Hovořili jsme, jako by se nic nestalo. Je to za mnou, beru to jako určitou životní zkušenost."

* Na začátku vašeho prvního angažmá na Žitném ostrově jste prý prohlásil, že v Dunajské Stredě postavíte dům, zasadíte strom a zplodíte malého Maďara. Splnil jste tento úkol?

"V souvislosti s nabídkami jiných klubů jsem to tehdy řekl novináři ze slovenského Športu. V titulku se však tehdy objevil pouze dům, strom a tři tečky. Malý Maďar ve slovenském deníku, to by asi nebylo dobré. Ale vážně, řekl jsem to samozřejmě v nadsázce. Kdybych tento úkol splnil, asi bych v Dunajské Stredě musel zůstat natrvalo. Se zasazením stromu by asi problémy nebyly. Na to, abych si tam mohl postavit dům, bychom museli častěji vyhrávat. No a ten malý Maďar s ohledem na můj pokročilý věk opravdu nehrozí."

* Co tomu všemu říká vaše zákonitá manželka?

"Myslím, že se mi během tří desítek let podařilo vychovat manželku k obrazu svému."

* Mluvíme o Dunajské Stredě, ale vy jste se před několika málo lety málem stal trenérem Slavie. Proč se tak nestalo?

"První nabídku jsem dostal ještě jako trenér dorostu, o tom jsem již mluvil. Druhá přišla na Vánoce roku 1993. Nejen mezi trenéry se říká, že nabídky Sparty a Slavie se neodmítají. Já měl však smlouvu v Dunajské Stredě, kde jsem měl možnost vést kvalitní mužstvo. Na Slovensku jsem tehdy byl jediným českým trenérem, skutečně jsem neměl důvod k odchodu. Nelíbila se mi tehdy ani záležitost s tehdejším trenérem Slavie Jozefem Jarabinským. Byla mu vyslovena nedůvěra, nebyl odvolán ani zbaven funkce. Sám tvrdil, že chce v práci pokračovat. Slavia byla tehdy třetí, ale především vlivem odložených zápasů, v tabulce pravdy na tom byla nejlépe. Jarabinský tedy neodcházel proto, že by nezvládl mužstvo, nebo měl špatné výsledky. Pravým důvodem byly špatné vztahy s funkcionáři. Nechtěl jsem kolegu prostě podrazit. O zájmu Slavie se tehdy dozvěděli funkcionáři Dunajské Stredy, ale řekl jsem jim, a zachovají klid. Právě v této souvislosti jsem zmínil známý citát, že se v Dunajské Stredě chystám postavit dům, zasadit strom a zplodit malého Maďara."

* Před několika dny se v kuloárech hovořilo opět o vašem eventuálním příchodu do Edenu.

"Něco jsem si přečetl v novinách, ale jsou to spíše spekulace."

* Netajíte se tím, že se po sezoně v Dunajské Stredě rozloučíte. S jakými pocity a zkušenostmi budete odcházet?

Doufám, že s dobrými. Byl bych rád, kdyby se nám podařilo první ligu zachránit. Trenérská práce na Žitném ostrově mi dala opravdu hodně. U tak kvalitního mužstva, jako v sezoně 1993-1994, jsem jako trenér nestál. Sehráli jsme ve slovenské lize i poháru řadu výborných zápasů, ohromným zážitkem bylo například naše vítězství doma nad Slovanem Bratislava 4:3. Výborná utkání jsme hráli s Interem a dalšími mužstvy. Slovenský fotbal byl vždy jiný než český, mužstva jsou kondičně velmi dobře připravená, mají dostatek dynamických a rychlých hráčů. Fotbal na Slovensku je jednodušší a přímočařejší. Měl jsem možnost pracovat s řadou výborných fotbalistů, za všechny bych jmenoval kanonýra Diňu, který dokázal překonat hranici sta nastřílených branek. Mohl jsem trénovat s mužstvem, které hrálo nahoře, to byla nesmírně cenná zkušenost. Něco podobného jsem předtím v Hradci nezažil, tady jsme hráli především o záchranu. Zato teď mne pánbůh vrátil opět dolů..."

* Co budete dělat po návratu? Ležet na posteli a čekat na nabídky?

"Nebylo by to špatné. Mám předběžnou dohodu s klubem XY. Nechci o tom hovořit konkrétně, abych zbytečně nesnižoval autoritu stávajícího trenéra."

* Neuvažujete o návratu do politiky, do níž jste před lety krátce nahlédl?

"To je fakt, volby se kvapem blíží. Před minulými komunálními volbami mne tehdejší mecenᚠfotbalového klubu Fomei Hradec Králové ing. Dostál, jehož manželka se politicky angažovala, pozval na zajímavou debatu. Rozhodli se mne oslovit jako v Hradci poměrně známou osobu, samozřejmě v tom hrál velkou roli fotbal. Jako nezávislý jsem dostal nabídku kandidovat za Občanskou demokratickou alianci. Předvolební plakát byl tehdy koncipován jako fotbalové mužstvo, v dresech Fomei Hradec na něm byli představeni jednotliví lídři. Primátor Dvořák v dresu brankáře, bývalý místopředseda vlády Kalvoda jako vedoucí mužstva a Škorpil jako trenér. Mohu vám říct, že jsem z blížících se voleb začínal mít hrůzu. Neznámí lidé mne zastavovali a vyslovovali podporu. Jedna paní u benzinové pumpy mi řekla: "Pane Škorpil, já bych normálně volit nešla, ale vám svůj hlas dám." Věděl jsem tehdy, že půjdu trénovat Duklu do Prahy, a doufal, že se z toho nějakým způsobem vyvléknu. Nakonec mi naštěstí chybělo pár hlasů, byl jsem prvním náhradníkem do městského zastupitelstva. Situace se však přesto zkomplikovala. Docent Barták se stal senátorem a při halovém fotbalovém turnaji v Hradci mi stačil říct, že se členství v zastupitelstvu vzdá a bude řada na mně. Vzápětí mi přišel dopis od primátora, abych se dostavil na zasedání zastupitelstva a složil poslanecký slib. Zdvořile jsem odmítl, pracoval jsem v Praze a tuto práci bych samozřejmě nestíhal."

* DAC je na tom podobně jako ODA, kterou stranu byste si vybral dnes?

"Žádnou. Věřím, že DAC na tom po skončení sezony bude lépe. ODA skutečně nedopadla dobře, primátor Dvořák z ní vystoupil, Kalvoda se po známé aféře s doktorskými tituly ztratil neznámo kam. Do žádné strany vstoupit nehodlám, odmítl bych i případnou nabídku strany Důchodců za životní jistoty. Bude mi teprve třiapadesát a vedle své ženy Jiřiny se cítím mlád. Raději zůstanu u ní a u fotbalu."

(VLADIMÍR VANĚK, SPORT, 24.4.1998)

 

Mladí futbalisti DAC-u druhí na turnaji vo Francúzsku
Mladší dorastenci 1. FC DAC Dunajská Streda urobili dobré meno slovenskému futbalu počas vežkonočných sviatkov v mestečku Voreppe vo francúzskych Alpách. V poradí už na 11. ročníku tradičného medzinárodného futbalového festivalu 15-ročných, ktorý sa konal v dňoch 11. až 13. apríla, sa zúčastnilo dvanás celkov z 8 európskych štátov: Belgicka, Dánska, Luxemburska, Portugalska, Slovenska, Švajčiarska, Rumunska a domáceho Francúzska. Dunajskostredčanov možno zaradi medzi permanentných účastníkov turnaja o Pohár Christiana Leisena, veď v krajine galského kohúta sa predstavili divákom už po štvrtý raz. V B-skupine kráčali od víazstva k víazstvu a postupne zdolali dánsky Skovbakken 2:0, domáci Grenoble Foot 38 2:1, AS Vauban 2:1, belgický R.A.C.S. Couillet 2:0 i rumunský tím Politechnica Timisoara 2:1 a bez straty bodu sa dostali až do finále turnaja. Tam v riadnom hracom čase skončil ich súboj s reprezentáciou Luxemburska do 15 rokov 1:1 a o víazovi rozhodli pokutové kopy. V nich mal lepšiu mušku súper, ktorý zvíazil 2:1, a tak hráčom zo Žitného ostrova nakoniec patrilo na turnaji druhé miesto. Direktoriát určil za najlepšieho hráča podujatia Dunajskostredčana Pavla Buku, ktorý získal za tento primát vkusnú trofej.

(SITA, Streda 15.Apríl 1998 12:29)

 

DAC - Malacky 5:1
V prípravnom futbalovom stretnutí zdolal DAC Dunajská Streda mužstvo VTJ Malacky 5:1 (3:1). Góly: Balla a Zemánek po 2, Ševčík - Ambra.

(SITA, Utorok 31.Marec 1998 17:39)

 

Reakcia Imricha Šantu na verdikt LK
Ako je futbalovej verejnosti známe, vedenie 1. FC DAC Dunajská Streda v dôsledku kardinálnych chýb hlavného rozhodcu Jána Fašunga žiadalo anulovanie výsledku zápasu 17. kola Mars superligy Ružomberok - DAC (2:0). Po tom, čo rozhodcovská komisia vinníka potrestala zákazom činnosti na šes zápasov, sa žiados Dunajskostredčanov dostala na program rokovania ligovej komisie Slovenského futbalového zväzu. Tá na svojom zasadnutí v stredu 18. marca v Banskej Bystrici ponechala v platnosti výsledok 2:0 dosiahnutý na ihrisku. O tom, ako rezonovalo toto rozhodnutie na Žitnom ostrove, svedčia slová prezidenta 1. FC DAC Imricha Šantu: „Samozrejme, aj my poznáme príslušný reglement a smernice FIFA, ako aj nášho riadiaceho orgánu, preto nás verdikt o ponechaní výsledku nezarmútil. O to viac nás však prekvapila argumentácia predsedu ligovej komisie pána Vladimíra Wänkeho. Ten sa pred televíznou kamerou vyjadril v tom zmysle, že pánovi Fašungovi nebolo možné dokáza úmysel poškodi naše mužstvo. Ale pýtam sa ho: ak hlavný rozhodca nezareaguje na signalizáciu svojho asistenta a ani po konzultácii s ním neodpíska ním avizované a slovne potvrdené postavenie mimo hry (za bezgólového stavu 0:0!), ako potom kvalifikova jeho neférové počínanie? Pýtam sa pána Wänkeho, ako, a či je vôbec možné dokáza arbitrovi jeho úmysel poškodi jedného zo súperov?“

(SITA, Štvrtok 19.Marec 1998 14:07)

 

Škorpil předčasně skončil

Bývalý trenér Hradce a FC Dukla Ladislav Škorpil, který se z prvoligové Julisky vrátil do slovenského klubu DAC Dunajská Streda, byl po dohodě s vedením klubu pověřen funkcí technického ředitele. Na lavičce ho vystřídá trenér druholigového ŠM Gabčíkovo Dušan Liba. Opuštění trenérského postu vidí jako jediné řešení situace, kdy se klub nachází na dně tabulky, ve třech jarních zápasech vstřelil jediný gól a získal jeden bod. "Čekají nás dva klíčové zápasy o šest bodů s Lokomotívou Košice a Bardejovem. Oba celky jsou také ze "suterénu" a nastává zlomová situace, ve které je potřeba podat maximální výkon. Udržet bojovnost zároveň se snižováním psychického tlaku, který je na hráče vyvíjen, nebylo v dané situaci možné. Proto přecházím do funkce technického ředitele a na moje místo nastoupí někdo jiný," vysvětlil příčiny změny LADISLAV ŠKORPIL, který má s Dunajskou Stredou smlouvu do 30. června 1998.

(Sport, 18. 3. 1998)

 

Trinásta trénerská výmena v Mars superlige
Dnešnou výmenou Ladislava Škorpila za Dušana Libu v Dunajskej Strede sa počet trénerských zmien v tomto ročníku futbalovej Mars superligy zastavil na čísle trinás. Najčastejšie sa menili kormidelníci v dvoch východniarskych tímoch. V Lokomotíve Košice a Bardejove majú už tretieho trénera od začiatku sezóny.Zo 16 marssuperligových mužstiev sedí pri kormidle od začiatku súaže ten istý muž iba v 5 prípadoch - v Trnave Dušan Galis, v Interi Bratislava Jozef Bubenko, v Trenčíne Stanislav Griga, v Slovane Jozef Prochotský a v Ružomberku Vladimír Rusnák. Lokomotíva Košice: Gejza Farkaš - Juraj Szikora Juraj Szikora - Karol Kisel BSC JAS Bardejov: Karol Kisel - Jaroslav Belejčák Jaroslav Belejčák - Dušan Radolský 1.FC Košice: Ján Kozák - Karol Pecze Tauris Rim. Sobota: Juraj Szikora - Ladislav Jurkemik Petrimex Prievidza: Anton Dragúň - Viliam Ilko Tatran Prešov: Anton Jánoš - Andrej Daňko HFC Humenné: Andrej Daňko - Vladimír Gombár MŠK Žilina: Dušan Radolský - Anton Jánoš Dukla B. Bystrica: Peter Benedik - źuboš Chochlík Artmedia Petržalka: Stanislav Strapek - Vladimír Weiss DAC Dun. Streda: Ladislav Škorpil - Dušan Liba .

(SITA, Utorok 17.Marec 1998 20:11)

 

DAC Dunajská Streda s novým trénerským duom
Aj na Žitnom ostrove došlo po sérii neúspešných výsledkov žlto-modrých v našej najvyššej futbalovej súaži k zmene na poste hlavného trénera, čo v praxi znamená, že v jarnej časti tohto ročníka Mars superligy sa uskutočnilo striedanie stráží v poradí už vo štvrtom klube. Výkonný výbor 1. FC DAC Dunajská Streda na mimoriadnej schôdzi 16. marca poveril duo Ladislav Škorpil - Anton Grajcár inými úlohami.V praxi to znamená, že doterajší kormidelník DAC bude do konca súažného ročníka 1997/98 pracova vo funkcii športového riaditeža, kým jeho asistent sa stal manažérom klubu. Svoje postavenie si udržal iba tréner brankárov, Lóránt Majthényi. Hoci sa všeobecne očakávalo, že záchranárskymi prácami bude poverený starý známy, Juraj Szikora, nestalo sa tak. Vedením DAC-u, ktorý je na poslednom mieste tabužky, poverili funkcionári Dušana Libu, ktorý má trénerskú jednotku, jeho asistentom sa stal - takisto bývalá opora Dunajskostredčanov - Ján Hodúr. Obaja majú iba jediný ciež: vráti hráčom stratenú sebadôveru a udrža mužstvo v najvyššej súaži. Hráči správu o zmene pri kormidle prijali bez emócií, takisto sa správali aj odvolaní tréneri. Za poznámku stojí azda to, že Dušan Liba ešte v sobotu sedel na lavičke druholigového Gabčíkova v stretnutí ŠKP Devín - Gabčíkovo a v pondelok už viedol superligový tím zo Žitného ostrova! Funkcionári Gabčíkova promptne riešili pre nich novú situáciu a mužstvo od vodného diela bude v jarných súbojoch dirigova osvedčený a pri Dunaji známy tréner Ladislav Kalmár.

(SITA, Utorok 17.Marec 1998 11:42)

 

V DAC-e namiesto Škorpila Dušan Liba
Výkonný výbor 1. FC DAC Dunajská Streda odvolal na dnešnom mimoriadnom zasadnutí trénera marssuperligového tímu Ladislava Škorpila a do tejto funkcie vymenoval Dušana Libu.

(SITA, Utorok 17.Marec 1998 11:35)

 

1998. március 09., Új Szó:

Annak ellenére, hogy a dunaszerdahelyi labdarúgócsapat vereséggel rajtolt, kezdőcsapatában kellemes meglepetéssel szolgált egy 21 éves fürge középpályás

A nemesócsai Szkukálek Igor nem tűnt el a "süllyesztőben"!

Továbbť

 

1998. március 02., Új Szó:

Bemutatjuk a DAC labdarúgócsapatának két új ches légiósát, a 34 éves söprögetőt, Ivo Piháveket és a mála tizenegy évvel fiatalabb középpályást, Miro Zemáneket

Ladislav Škorpil újabb cseh fegyverei

Továbbť

 

DAC Dunajská Streda - TB
Tradičný predligový maratón v stretnutí s novinármi ukončili dnes na tlačovej besede deň pred začiatkom jarnej časti Mars superligy funkcionári 1. FC DAC Dunajská Streda. Ako však z prognóz predsedu klubu Imricha Šantu a trénera Ladislava Škorpila vyplýva, žlto-modrí, ktorí prezimovali po jeseni na 13. priečke tabužky, sú odhodlaní v jarnej časti opusti nebezpečné pásmo zostupu.
Mužstvo zo Žitného ostrova sa na náročné jarné súboje pripravovalo v januári v Bojniciach, vo februári absolvovalo ďalšie krátke sústredenie vo Vežkom Mederi. Na prvom tréningu privítal kormidelník DAC-u 30 hráčov a v početnom hráčskom kádri figurujú mená až 26-ich futbalistov. Lenže piati z nich - Janega, Trutz, Mészáros, Végh a Méhes sú na listine maródov a s ich návratom na trávnik v dohžadnej dobe tréner Škorpil nepočíta. Do tímu, ktorý diriguje jediný zahraničný tréner pôsobiaci v slovenskej superlige, pribudlo duo spoza rieky Morava. Z Dukly Praha získal DAC obrancu Iva Piháveka a z Rychnova nad Kněžnou prišiel nádejný stredopoliar Miroslav Zemánek. Obaja budú v D. Strede hosova do 30. júna 1998. Z Maduníc testovali bratov Ševčíkovcov, jeden z nich, Peter, čaká na svoju prvoligovú premiéru v našej najvyššej súaži. Do základnej zostavy sa tlačí odchovanec Igor Szkukálek, ktorý sa vrátil z vojenčiny. Alexander Végh sa opä objavil v známom prostredí, ale po hosovaní v Rimavskej Sobote pol roka pauzoval a aj v súčasnosti laboruje so zranením. Kapko a Radványi budú naďalej trénerovi Škorpilovi k dispozícii, kým Gabriel ukončil hosovanie. Určitý rozruch vyvolal návrat Miloša Tomáša, ktorý sa po tri a pol roku vrátil tam, odkiaž do Nemecka odišiel - do Dunajskej Stredy. 30-ročný skúsený obranca, pôsobiaci naposledy v Carl-Zeiss Jena, bude ma za úlohu dirigova na jeseň občas deravú obranu Dunajskostredčanov. Ešte sa nevie, či v sobotu proti Interu najnovšia akvízicia žlto-modrých nastúpi, veď prvý tréning so svojimi novými spoluhráčmi absolvuje až dnes popoludní. Do mužstva II. nemeckej Bundesligy Wattenscheidu prestúpil ukrajinský legionár Sergej Korobka, Peter Boskovič si hžadá angažmán a Vojtech Kiss odišiel na hosovanie do susedného Gabčíkova. Kapitánsku pásku od dlhodobo zraneného Janegu prevzal Tibor Zsákovics. Mužstvo v príprave zohralo spolu 16 stretnutí s bilanciou 9 víazstiev, 3 remíz a 4 prehier, skóre 32:19. Tie naznačili trénerovi Škorpilovi určité zlepšenie činnosti obrannej formácie. Stred poža je behavejší, menej ho už však uspokojila produktivita útočníkov. Za najdôležitejší považuje kormidelník DAC-u úspešný vstup do odvetnej časti súaže, ktorý napovie, či jeho zverenci dokážu prelomi aj psychickú labilitu záverečných minút, ktorá ich v jeseni obrala o cenné body najmä v domácom prostredí.

(SITA, Piatok 27.Február 1998 13:58)

 

Súpisky Mars superligy
1. FC DAC DUNAJSKÁ STREDA

Brankári:

Peter Šanta (6. 5. 1973)

Tibor Cséfai (20. 6. 1968)

Hráči v poli:

Patrik Bogora (7. 2. 1972) - U

Roman Greguška (26. 9. 1970) - S

Erik Chytil (24. 11. 1970) - U

Zsolt Kianek (31. 1. 1971) - S

Milan Kráž (4. 1. 1973) - U

Ján Kapko (11. 9. 1960) - O

Peter Lérant (30. 1. 1977) - O

Jaroslav Mašek (8. 7. 1967) - S

Kristián Németh (5. 4. 1975) - O

MikulᚠRadványi (22. 11.1968 – na hosovaní z Trnavy) - U

Igor Szkukálek (1. 7. 1976) - S

Miroslav Zemánek (31. 12. 1974) - S

Vojtech Balla (16. 3. 1976) - S

Milan Janega (21. 5. 1968) - O

Tibor Zsákovics (30. 8. 1968) - O

Tibor Szabó (13. 6. 1969) - U

Zatiaž nefigurujú na súpiske:

Richard Trutz (2. 8. 1971) - O

Ivan Pihávek (6. 12. 1964) - O

Matej Méhes (9. 9. 1975) - O

Alexander Végh (24. 5. 1970) - O

Miloš Tomᚠ(9. 1. 1968) - O

Zoltán Mészáros (15. 4. 1969) - S

Peter Ševčík (24. 8. 1976) - U

Tréner: Ladislav Škorpil, asistenti trénera: Anton Grajcár, Lórant Majthényi

(SITA, Piatok 27.Február 1998 11:46)

 

Prípravný zápas

Dun. Streda - Rapid 3:0
Výsledok prípravného zápasu vo futbale: DAC Dunajská Streda - Rapid Bratislava 3:0 (1:0), góly: 35. Mašek, 59. Radványi, 71. Kianek.

(SITA, Utorok 24.Február 1998 16:47)

 

Priatežský zápas

Dunajská Streda - Rimavská Sobota 4:1
DAC Dunajská Streda - Tauris Rimavská Sobota 4:1 (1:0) Góly: 61. Zsákovics (z 11 m), 64. Mašek, 65. Zemánek, 82. Radványi - 34. Svitek.

(SITA, Sobota 21.Február 1998 15:57)

 

Prípravný zápas
Výsledok prípravného futbalového stretnutia: DAC Dunajská Streda - MOTIM Mosónmagyaróvár 1:0 (0:0), gól: 60. Radványi.

(SITA, Utorok 17.Február 1998 16:53)

 

Prípravné stretnutie

Dunajská Streda - Humenné 1:0
Výsledok prípravného futbalového zápasu: DAC Dunajská Streda - Chemlon Humenné 1:0 (1:0) Gól: 4. Radványi.

(SITA, Nedeža 15.Február 1998 16:06)

 

DAC remizoval s Devínom
V prípravnom stretnutí remizoval DAC Dunajská Streda s ŠKP Devín 0:0. V žltomodrých dresoch sa objavila dvojica Alexander Végh a Juraj Vrábel. Títo hráči v najvyššej slovenskej súaži účinkovali naposledy v drese Taurisu Rimavská Sobota. Végh v jesennej časti nemal angažmán a v minulosti už za DAC hral práve v predchádzajúcej ére trénera Ladislava Škorpila. Ten po zápase uviedol, že je ešte predčasné hovori o jeho možnom prestupe do dunajskostredského mužstva.

(SITA, Sobota 7.Február 1998 13:11)

 

Prípravný zápas
Výsledok prípravného zápasu: 1. FC DAC Dunajská Streda - FC Gabčíkovo 0:0.

(SITA, Utorok 27.Január 1998 12:45)

 

Nominácia SR 21
Reprezentačný tréner Jozef Barmoš nominoval dnes výber hráčov SR do 21 rokov, ktorí sa stretnú na zraze vo štvrtok 29. januára a v sobotu 31. odohrajú zápas s dorastom Interu Bratislava (10.30), v nedežu 1. februára so Slovenským Grobom (14.00) a v pondelok 2. februára s reprezentačným áčkom (11.00). Nominácia brankári: Ján Mucha (FC Nitra), Kamil Čontofalský (1. FC Košice) obrancovia: Peter Bartalský (Inter Bratislava), Peter Burák (Ozeta Trenčín), Peter Hlinka (Tatr.
Prešov), Peter Lérant (DAC Dunajská Streda), Maroš Puchner (Slovan Bratislava), Martin Laurinc (Dukla Banská Bystrica), Marián Čišovský (Humenné), Vratislav Greško (Inter Bratislava), Ivan Bartoš (Ružomberok) stredopoliari: Milan Pavlík (MŠK Žilina), Eduard Hrnčár (FC Nitra), Miroslav Drobňák (Tatr. Prešov), Juraj Erös (Petržalka), Peter Hrubina (Prievidza), Stanislav Hlaváč (Ozeta Trenčín), Štefan Hók (FC Nitra) útočníci: Andrej Porázik (Inter Bratislava), Jozef Majoroš (1. FC Košice), Juraj Czinege (Inter), Branislav Kuzma (Dukla B. Bystrica), Karol Kisel (Lokomotíva Košice), Miroslav Barčík (MŠK Žilina), Marek Mintál (MŠK Žilina), Ladislav Onofrej (Lokomotíva Košice) Náhradníci: brankár: Zdeno Jánoš (Inter Bratislava) obranca: Peter Marinič (Inter Bratislava) stredopoliar: Jozef Pukalovič (Slovan Bratislava) .

(SITA, Piatok 23.Január 1998 18:30)

 

Prípravné zápasy
Výsledky futbalových prípravných stretnutí: FK Tatra Bánovce nad B. - Petrimex Prievidza 0:6 (0:2), góly: Mäsiar, Perniš, Páleš, Hajdučko, Hoksa, M. Oršula. NCHZ Nováky - DAC Dunajská Streda 2:0 (1:0), góly: Nagy, R. Oršula.

(SITA, Nedeža 18.Január 1998 17:12)

 

1998. január, Csallóköz:

Pihávek is megújhódásra számít a Csallóközben

Januárban jól bevált forgatókönyv szerint egymásnak adják a kilincset az élvonalbeli csapatok öltözőiben az erősítésként kiszemelt labdarúgók.

Továbbť

 

1998. január, Csallóköz:

A bőség zavara Dunaszerdahelyen?

Már a labda is előkerült

A DAC labdarúgói is gőzerővel készülnek a tavaszi idényre.

Továbbť

 

1998. január 13., Új Szó:

Beszélgetés Radványi Mikivel, aki majd tavasszal is Dunaszerdahelyen rúgja a labdát, és sokkal eredményesebb akar lenni, mint az őszi szezonban volt...

Örül, hogy egy évig a DAC-ban marad

Továbbť

 

1998. január, Csallóköz:

Újabb cseh légiósok a DAC-ban

Szombaton, január 3-án ebéd után találkoztak az új esztendőben először az 1.FC DAC labdarúgói.

Továbbť

 

1998. január, Új Szó:

Mi újság az i. ligás labdarúgócsapatoknál?

Már egy brazil is...

Pozsony. Szinte naponta változik a tavaszi idényre készülő I. ligás labdarúgócsapatok kerete.

Továbbť

 

Ladislav Škorpil (balról) és Grajcár Antal a napokban leszűkítik a DAC keretét. (Eugen Vojtíšek felvétele)

1998. január, Új Szó:

DAC: beválnak az új szerzemények?

Dunaszerdahely. Keményen készülnek a dunaszerdahelyi labdarúgók, januártól 3-tól hazai környezetben npi kétfázisos edzéseket végeznek.

Továbbť

 

1997. december, Új Szó:

Vasárnap labdarúgó-teremtorna lesz a dunaszerdahelyi sportcsarnokban

Újabb csehek jönnek?

Pozsony. Csak december 16-án tér téli pihenőre a DAC I. ligás labdarúgócsapata.

Továbbť

 

10.12.1997, Šport:

LIGOVÝ POLČAS: 13. MIESTO 1. FC DAC DUNAJSKÁ STREDA

Bubnovanie do jari

Ďalejť

 

Betörők a DAC klubházában

A homonnaiak elleni győzelem másnapján az örömbe némi üröm is vegyült. November 9-én a kora délutáni órákban Ladislav Škorpil, a DAC vezetőedzője az irodájába indult, hogy átadja az elnöknek, Šanta Imrének a játékosok egyéni értékelését tartalmazó dokumentumot. Nem kis megdöbbenésére, nem kellett a kulcsait használni, mert betörők jártak a DAC klubházában. Az irodába a raktár ablakain keresztül jutottak be, melynek rácsait szétfeszítették. A betörők elsősorban Lottó és Adidas márkájú sportfelszerelést (mezt, melegítőket, kabátokat, futball-labdákat) vittek el, de feldúlták az irodákat, s magukkal cipelték a mintegy másfél mázsás páncélszekrényt és a jóval könnyebb házipénztárt, amelyben nem volt nagyobb mennyiségű készpénz. Az sem kizárt, hogy a vandálok a futballisták havi bérére vadásztak, hiszen a sárga-kékeknél minden hónap 10-én adják a labdarúgók fizetését és meccsprémiumát. Az is előfordulhatott, hogy valaki kiszimatolta, hogy a klubelnök pénteken a főszponzornál, Kabát úrnál vizitelt, s a mecénásnál általában pénzért kopogtatnak a tisztségviselők. Ezúttal azonban elszámították magukat. Ennek ellenére az FC DAC-ot kb. 200 000 korona kár érte. Ott jártunk idején, hétfőn, éppen a nagytakarítással foglalatoskodtak a klub alkalmazottai. A rendőrségnek még nem sikerült a betörők nyomára bukkani, az eltűnt páncélszekrény sem került elő.

(Csallóköz 11.11.1997)

 

Kapko és Gabriel példája azt bizonyítja: jó az öreg a háznál!

Nem vesznek tudomást az idő múlásáról

A szlovák labdarúgás élvonalában néhány éltesebb korú futballista is szóhoz jut napjainkban. Olyanok, akik ugyan már túl vannak a zeniten, ám ennek ellenére még mindig képesek lépést tartani az ifjabbakkal. Ilyen például Laco Molnár, az 1. FC Košice biztoskezű kapusa, Vlado Weiss, a ligetfaluiak immár menedzseri teendőkkel (is) megbízott liberója, s ugyancsak ebbe a kategóriába sorolható az FC DAC két vendégjátékosa, Ján Kapko és Ján Gabriel is. A névsort böngészve az is kiderült, hogy a honi élvonalbeli játékosok rangidős tagja, a Hernád-partiak kapusa, Laco Molnár, aki szeptember 12-én ünnepelte 37. születésnapját. Csupán egyetlen nappal előzte meg a csallóköziek rangidősét, Kapkót, aki szeptember 13-án fogadta a társak születésnapi jókívánságait. A sárga-kékek másik nagy „öregje” a „mindössze” 35 esztendős Ján Gabriel, a nagyszombati Spartak szerződéses labdarúgójaként az őszi szezon hajrájában vendégeskedik nálunk. A két exnagyszombati „veterán” bizony nagyot rontott a DAC átlagéletkorán, ám a rutint, a ligameccsek számát tekintve vélhetőleg j6 hatással van a „zöldfülűekre”, a pályakezdő ifjakra. A minap DAC-kudarccal végződött ligetfalui vereség lefújása után az egyik hazai szurkoló egy kézlegyintés kíséretében csupán ennyit mondott: „Nem volt nagy kunszt legyőzni a dunaszerdahelyi nyugdíjasklub csapatát...”

De vajon miként vélekednek maguk a játékosok - akik minden bizonnyal immár másod- vagy harmadvirágzásukat élik - pályafutásuk delelőjéról? Miben lehetnek a szakvezetők, az olykor egy nemzedékkel fiatalabb társak segítségére? Hogyan képzelik közelebbi jövőjüket? Vajon kacérkodnak-e már a futballnyugdíj gondolatával? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ a minap, amikor a két Jankót kaptuk mikrofon végre, közülük is elsőként a rangidős „hazai” Kapko monológját:

„Egy ízben már elbúcsúztam a dunaszerdahelyi futballhívektől, s a szomszédos Ausztriában, Jansdorfban szerepeltem. Később Pecze Károly újra „felfedezett”, és Radványival, Simonnal együtt a nagyszombatiakhoz invitált. Az elmúlt bajnoki idény végén Rimaszombatban nagyot buktunk, s az 1. FC Košice szerezte meg helyettünk a bajnoki címet. Peczét menesztették, helyébe Dušan Galist szerződtették. A Spartak új mestere természetesen új elképzelésekkel, tervekkel, megfiatalított játékosgárdával vágott neki az új idénynek. Szabadlistára kerültem, s kapcsolataim révén újfent egy alacsonyabb osztályban játszó együtteshez szegődtem. A közeli osztrák futballpályákon, a regionális ligában játszó Fischamend együttesének tagjaként kergettem a labdát. Sokan úgy tartják, nagy visszalépés az ilyen nevesincs csapathoz való szerződés. Pedig Ausztriában még az úgynevezett „sörcsapatoknál” is jól kell teljesítenie annak, aki valutában keresi a kenyerét. Egy osztállyal jobban kellett játszanom, hiszen egy légióstól mindig sokat várnak a klub mecénásai. A névből bizony nem lehet Nyugaton megélni, hasznot húzni, pénzt keresni. Váratlanul ért Šanta úr, a dunaszerdahelyiek klubelnökének ajánlata. Némi habozás, és egy jól sikerült ružomberoki próbajáték után igent mondtam a felkérésre. Segíteni jöttem Dunaszerdahelyre. Abba a városba, melyben sok szép élményben volt egykor részem. Itt alapítottam családot, itt élek immár egy évtizede, hát miért ne jöttem volna szívesen a DAC-ba. Az Artmedia Petržalka pályáján ugyan jól elpáholtak bennünket, de a kassaiak ellen javítottunk, legyőztük a bajnokot. Ez új erőt öntött belénk, s nagyon bízom a további sikerekben.

Az első meccsen söprögetőt játszottam, majd a jobbhátvéd posztjára kerültem A védelem jobb oldalán inkább hasznára tudok lenni az együttesnek, a szereposztásba azonban nem szólok bele. Ez a tréner dolga. S hogy a pályán kívül még miben lehetek a társak segítségére? Főleg a csüggedni látszó, vesztes állásnál bizony hitehagyott fiatalokat próbálom felpaprikázni, a játéktéren iránytani. Az öltözőben is heccelem őket, s amíg lépést tudok tartani velük a gyakorlásokon, a meccseken, addig bizony nincs miért pironkodnom a korom miatt. S hogy milyen lesz a folytatás? Az majd télen kiderül. Ajánlatokat egyébként most is kaptam. Hazai és külföldi kluboktól egyaránt megkerestek, ám még az sem kizárt, hogy tavasszal is DAC-mezbe öltözöm. Másodosztályú edzői diplomámat előbb alacsonyabb osztályban, esetleg az ifiknél szeretném a kezdetekben kamatoztatni. De az az idő még nem érkezett el, hogy szögre akasszam a futballcsukákat.

- Amikor a nagyszombati öregfiúkat hoztam Dunaszerdahelyre a júniusi jótékonysági futballgálára, meg sem fordult a fejemben, hogy néhány hónap múlva a DAC - stadionban, sárga-kék mezben harcolok majd a helybeli csapat sikereiért - kezdte a vallomását Ján Gabriel. - Nálunk a nyáron őrségváltásra került sor, s egy-két próbálkozás után Galis edző jelezte, nem számít velem. Én meg viszont játszani akartam, így megfelelő ajánlatra vártam. A trencséni újonc és a csallóköziek ajánlata közül a DAC - klubelnöknek mondtam igent, s egyelőre az őszi idény végéig maradok. Aztán majd meglátjuk, merre visz az utam. Azt azért én sem tartom lehetetlennek, hogy még tavasszal is viszontlátjuk egymást. De nekünk most inkább az őszi idény végén sorra kerülő összecsapásokra kell koncentrálnunk. Le kell győznünk a Humenné csapatát, ez egyszerűen létkérdés! S amennyiben lehetséges lesz, ponto(ka)t kell zsákmányolnunk Prešovban. Nem könnyű feladat, annyi szent, ám miért ne lehetne a Tatrant is „megtréfálni”. Ugyanúgy, ahogy azt a dölyfös kassai bajnokkal tettük. Otthon, Nagyszombatban a mérkőzés előtt azt mondtam Bališéknak: Figyeljétek meg, elkapjuk az FC-t. S így is történt

Szerintem Kožlejék már a Halier nevet viselő motoresztnél elvesztették a találkozót. S hogy mi motivál hat a DAC-Trnava összecsapáson egy sárga-kek mezbe öltözött Spartak - játékost? Hát a visszavágás, a bizonyítási vágy. Hiszen éppen a  korom miatt kellett átadnom a helyem a fiatalabbaknak. Nem kellettem Galis úrnak, s most majd tudtára adom: jó az öreg a háznál!

(Ágh István, Csallóköz 4.11.1997)

 

A DAC egyetlen valamire való erősítése, a 30 éves Jaroslav Mašek üde színfoltja a „szürke“ sárga-kékeknek

Jarolím menesztette, Škorpil befogadta

Gondban vannak az egykor szebb napokat is megélt FC DAC labdarúgócsapatának tisztségviselói. A sárga-kékek a végeken kullognak, sorra hullajtják pontjaikat, néhány játékos a betegágyat nyomja (Balla, Mészáros Zoli), mások mélyen tudásuk alatt teljesítenek hétről hétre. A szürke egyhangúságot egyedül a Prágából érkezett 30 éves középpályás, Jaroslav Mašek oldja fel. Minden kétséget kizáróan a jelenlegi játékosállomány legképzettebb labdarúgója a szőke légiós. A rutinos középpályás két találatával és két gólpasszával a legeredményesebb egyéni teljesítménnyel dicsekedhet. Az egykori kiváló Sparta-játékosnak, Venco Mašeknek csak névrokona, de a híresebbik Mašekhez hasonlóan Jarda is a prágai vörösöknél hívta fel magára a figyelmet. A příbrami születésű labdarúgó, hiába volt tehetséges ifista, a felnőtt csapatban már nem számitottak szolgálataira.

Igy került a megújhodó Viktoria Žižkovhoz...

Részese lehettem eme, egykoron szebb napokat is látott kis prágai egyesület újjászületésének. Szerénytelenül állíthatom, néhány társammal együtt meghatározó egyénisége voltam a II., majd az I. ligába kerüló sikercsapatnak.

Aztán mégis a II. vonalban folytatta, a prágai Duklában...

Bizony két év alatt két osztályt zuhant a dicsó múlttal rendelkező katonaklub. Leszerződtettek, s egy-két rutinos kollégámmal együtt azt várták tőlem is, hogy visszajuttassam a gárdát az élvonalba. Sikerült. Helytálltunk a Cseh Kupában is, hiszen II. ligásként tavaly bejutottunk a döntőbe, ahol alaposan megnehezítettük a nagy esélyes Slavia dolgát.

Nyáron a Dukla Příbramba, tehát szülővárosába költözött. Önt viszont a Škorpil utódaként szerződtetett Karel Jarolím, egykori sokszoros válogatott kiváló futballista gondoskodott róla, hogy Jaroslav Mašek se lehessen saját hazájában próféta. Azonnal leültette a cserepadra, majd később örömmel menesztette...

Nyomósabb ok nélkül egyre többször találtam magam a cserepadon, márpedig én természetesen játszani szeretrem volna. Tudtam, mi lesz a sorsom, hiszen két évvel korábban még a Žižkovban csapattársak voltunk, már akkoriban sem kedvelt igazán. Voltak más ajánlataim is, de mivel Ladislav Škorpillal már korábban sikeresen dolgoztunk, a DAC ajánlatát forgadtam el, de hívott a Rimaszombat is.

Nem bánta meg, hogy egy kiesés ellen küzdő gárdához került?

Ez már az én sorosom, mindig olyan csapatban játszottam, ahol nem babra ment ajáték, a Žižkovnál és a Duklánál a felkerülés volt a tét, most a dunaszerdahelyieknél a bentmaradás. Furcsán hangzik, de soha nem szeretnék olyan középcsapatban játszani, amelynek semmilyen motivációja nincs. Jobb egy kiesójelöltnél focizni, mint a mezőny középen gondtalanul hajókázó együttesben...

Az a furcsa helyzet adódott, hogy Ön két góljával már házigólkirály lehet (megj.: a beszélgetés a szombati DAC - 1. FC Košice bajnoki előtt készült), holott eredetileg játékmesterként a csatártársait kellene gólhelyzetbe hoznia...

Támadó középpályásként a góllövés is a feladataim közé tartozik, mégha ez elsősorban Radványi Miki dolga lenne. Ő elvonja a védők figyelmét, én pedig helyzetbe kerülök. Mindegy ki lövi a gólt...

Annyira azért nem, hogy tíz forduló után csak hét találata legyen egy csapatnak...

Ennek ellenére bizakodó vagyok, biztos, hogy nem esünk ki. Majd csak beindul a gólgyártás is. Sok az új játékos a csapatban, össze kell rázódnunk, s akkor eredményesebbek is leszünk.

Bárcsak a próféta szólna a cseh légiósból...

(Ágh István, Új Szó 28.10.1997)

 

A dunaszerdahelyi labdarúgócsapat egyetlen újonc játékosa eddig már „lejátszotta” a pályáról Piszár Józskát, Štefan Rusnákot és Jozef Kožlejt is

Németh Krisztián: Tehetség, szorgalom, játékintelligencia

Dunaszerdahely. A végeken kullogó FC DAC futballcsapatának őszi felfedezettje, a mindössze 22 esztendős Németh Krisztián szorgalmát, akaraterejét, sportszeretetét minden bizonnyal édesapjától örökölte, aki diósförgepatonyi tornatanár Németh Ödönról, aki mintegy másfél évtizeddel ezelőtt hihetetlennek tűnő eredményeket ért el tanulóival: a rátermettségi jelvény-szerző versenyben két ízben is első helyen végzett az országos döntőben! Aligha volt a véletlen műve, hogy csemetéjét is a mozgás szeretetével fertőzte meg. Már zsenge korban a labdarúgás ábécéjére okította az alig másfél ezer lelket számláló csallóközi község futballpályáján. Krisztián az alapiskola befejezése után a Dunaszerdahelyi Magyar Tanítási Nyelvű Mezőgazdasági Középiskolában folytatta tovább tanulmányait, a zöld gyepen pedig a DAC korosztályos csapataiban töltötte „inaséveit”. Előbb Kalmár László irányításával, a folytatásban pedig Grajcár Antal felügyeletével fejlesztette tovább futballtudását. S hogy jó tanulónak bizonyult, ezt az a tény is igazolja, hogy több ízben is szóhoz jutott a Szlovákia 18 éven aluliak válogatottjában. Az érettségi után pozsonyi Komenský Egyetem Testnevelési Karának hallgatója a Slovan Bratislava akkoriban második ligában játszó fakócsapatában jutott szóhoz vendégjátékosként. Jól megfért egymással a tanulás és a sport, s ennek tudható be, hogy a jövőjét megalapozván, első osztályú futballedzői diplomával a kezében, újfent játékra jelentkezett a dunaszerdahelyieknél. Előbb a feljutási álmokat dédelgető KOBA Senec gárdájához irányították egy kis átképzésre, majd a nyáron már az új DAC-edző, Ladislav Škorpil jelezte, igényt tart a jó fizikummal rendelkező saját nevelésű labdarúgónak. A tűzkeresztségben az ínséges időben, a bardejoviak pályáján esett át.

Nem remegett a lábad, amikor bedobtak a mély vízbe?

Persze, volt egy kis lámpalázam, hiszen a debütálás mindig mérföldkőnek számít egy labdarúgó életében. A produkció ugyanis akár egy életre is megalapozhatja jövőjét. Érzésem szerint sikerült is, hiszen a tréner rendre a kezdőtizenegyben szavaz azóta bizalmat, kedvenc posztomon, beállósként.

Előbb Piszár Jóskát kellett semlegesítened, majd Štefan Rusnákot, Kožlejt...

Mindkét említett csatár rettegett gólvágó hírében áll, ám én úgy tartom, őket is féken lehet tartani. A megbeszélt taktikai feladatokat maradéktalanul be kell tartani, egy percre sem szabad kikapcsolni, mással törődni. Arra összpontosítok, hogy lehetőleg tiszta eszközökkel, egészséges agresszivitással a közelharcoktól sem riadva vissza adjam tudomásukra, hogy egy kezdőt nem szabad lebecsülni, félvállról venni. Még egy gólkirálynak sem! Rájuk tapadok, szorosan ott lihegek a nyomukban, s ez szerintem idegesítőleg hat a gólfelelősökre. Aránylag gyors és elasztikus mozgású vagyok, s a fejjátékom is elfogadható. Igyekszem mindenben hasonlítani példaképemhez, az AC Milan francia légiósára, Marcel Desaillyhoz.

Mi az, amiben még javulnod kellene?

Rengeteg dologban kell még fejlődnöm ahhoz, hogy kiteljesedjen futballtudásom. Példának okáért a helyezkedésben, az előrelátásban, s az sem ártana, ha olykor a támadásoknál is hasznos lehetnék.

Nem szegte kedvedet, hogy egy ideig csupán a cserepadot koptattad? Nem fordult meg a fejedben, hogy az úgyszintén dióspatonyi Miklós Imréhez hasonlóan esetleg továbbadnak?

Én azt a tanulságot vontam le Miklós Imre esetéből, hogy nem szabad idő előtt feladni a harcot, türelmesnek, kitartónak kell lenni. Egyébként is felkészülten kell várni a szerencsét, s bízni benne, hogy jobbra fordulnak majd a dolgok.

S abban bízol, hogy jóra fordulnak a dolgok a DAC háza táján, hogy sikerül még az őszi idény hajrájában elkerülni a végekről?

Minden tudásommal azon leszek, hogy kiharcoljuk a bentmaradást. Ezt a társak nevében is megígérhetem. Nekem, mint csallóközinek létérdekem, hogy a dunaszerdahelyi futball az élvonalban maradjon. Úgy tartom, sokkal igényesebb a bukást követően talpra állni, kicsikarni az élvonalbeli szereplés jogát, mint azt elveszíteni.

(Ágh István, Új Szó, 1998. október)

 

1997. október, Csallóköz:

Árgyelánnak türelemre és sikerélményre van szüksége

Bajban vannak a dunaszerdahelyiek.

Továbbť

 

1997. október, Új Szó:

Beszélgetés Árgyelán Jánossal, a dunaszerdahelyi labdarúgócsapat új szerzeményével

„Nem elsősorban a pénz miatt jöttem“

A 28 esztendős Árgyelán János csütörtökön szerződött Újpestről a DAC-hoz.

Továbbť

 

1997. október, Új Szó:

Árgyelán János aláírt a DAC-hoz

Dunaszerdahely. Tegnap délután megegyezett a DAC és az Újpest vezérkara Árgyelán János átigazolásáról.

Továbbť

 

1997. szeptember, Csallóköz:

Új DAC-középpályás, uránbányász múlttal

A kilencvenes évek elején Mičinecet, Vahalát, Šrámeket, Kosňovskýt, V. Chaloupkát nem tekinthettük idegenlégiósnak.

Továbbť

 

1997. szeptember 08., Új Szó:

A homonnaiak nem sírják vissza, de Dunaszerdahelyre visszavárják a 33 éves (ex)gólgyárost

Diňa ismét a DAC-ban?

Továbbť

 

30.7.1997, Šport:

Z TLAČOVÝCH KONFERENCIÍ PRED ŠTARTOM LIGOVÉHO ROČNÍKA 1997/98: DAC DUNAJŒKÁ STREDA

Udrža futbal nad hladinou

Ďalejť

 

1997. július, Új Szó:

Szombaton este ott voltunk a Rába-parti stadionban a Győr-DAC (2:0) előkészületi labdarúgó-mérkőzésen

Akad még javítani való...

Győr. Szombaton este az ETO-stadionban a DAC gárdája lépett pályára.

Továbbť

 

1997. július, Csallóköz:

Ladislav Škorpil, a DAC új edzője

Nem visszalépés, inkább új kihívás

Régi ismerősünk, Ladislav Škorpil kezébe került Dunaszerdahelyen a karmesteri pálca.

Továbbť

 

7.7.1997, Šport:

Hovoríme so staronovým trénerom DAC Dunajská Streda LADISLAVOM ŠKORPILOM

Keď bude treba, vyhlásim stanné právo

Ďalejť

 

1997. július, Új Szó:

Lenézik a nagyszombatiak a dunaszerdahelyieket?

Adamec kontra DAC

Dunaszerdahely. Egyelőre nincs szerződésbontás Jozef Adamec és a DAC között.

Továbbť

 

1997. július, Csallóköz:

Örökké a kispadon?

Amikor Cséfai Tibor a DAC elsőligás labdarúgócsapatához került, többféle találgatás kapott szárnyra.

Továbbť

 

1997. június, Csallóköz:

Mi várható a DAC háza táján?

Az utolsó pillanatig nyitott kérdésekre a zárófordulóban kaptunk választ.

Továbbť

 

1997. június, Új Szó:

DAC: Rimanovský (Prievidza) ment, Kiss Béla (Humenné), Szabó Tibor és Varga Dezső (Gabčíkovo) jött

Újra Škorpil lesz az edző?

Dunaszerdahely. Tegnap délután megkezdte a nyári felkészülést a DAC labdarúgócsapata.

Továbbť