1988/1989 Pohár UEFA, 1. kolo - odveta / UEFA Kupa, 1. forduló - visszavágó

 

   TJ DAC - Östers IF Växjö   

 

6:0 (4:0)

 

5.10.1988: Gólostroj DAC! Švédsky reprezentačný brankár Ravelli ťahal loptu zo siete šesť krát, postup do druhého kola je teda náš.

1988.10.05.: Hat találat a svéd válogatott Ravelli hálójába! A sima győzelem a második fordulóba juttatta csapatunkat.

 

Dátum, čas/Időpont, óra: 5.10.1988 (streda / szerda), 15.00 h

Góly/Gólok: 8. Liba 1:0, 15. Takáč 2:0, 27. Takáč 3:0, 45. Pavlík 4:0, 46. Mičinec 5:0, 60. Šoltés 6:0

DAC: Vahala - Kapko, Hodúr, Liba C, Fieber - Pavlík, Simon, Kašpar - Šoltés (83. Belanský), Mičinec (73. Kulich), Takáč

Tréner/Edző: Karol Pecze

ÖIF: Ravelli C - M. Svensson, Berggren, Westring, Europeus, Frisk - Lindblad (61. Persson), Ulrik Jansson, Eklund (81. Westerlund), Jane Jansson - Petäjä

Tréner/Edző: Per-Olaf Bild

Štadión/Stadion: Dun. Streda / Dunaszerdahely, 4140 div./néző

Rozhodca/Játékvezető: Steindl - Benedek, Reinsprecht (Rakúsko / Ausztria) - Šrodecki (Poľsko / Lengyelország)

Žlté karty/Sárga lap: Kašpar - M. Svensson, Lindblad

Červená karta/Piros lap: -

Poznámky/Jegyzőkönyv: -

 

VIDEOGALÉRIA / VIDEÓK

8.min: Dušan Liba 1:0

15.min: Marián Takáč 2:0

27.min: Marián Takáč 3:0

45.min: Rudolf Pavlík 4:0

46.min: Tibor Mičinec

60.min: Peter Šoltés

 

Spravodaj - Híradó: (.pdf, 194 KB)

 

   

   

       

Zápas DAC-Östers v spravodaji DAC-Dukla Praha (12.10.1988):

       

 

Žitný ostrov ratoval prestíž československého futbalu

Z troch pohárov jediný glg!

Dunajská Streda strieľala, Inter zase inkasoval!

Zo štvorlístka zostal DAC

Po úvodnom kole európskych futbalových pohárov zostalo v súťaži jediné naše mužstvo – Dunajská Streda v Pohári UEFA. Doma rýchlo zmazala dvojgólový náskok súpera, sama nastrieľala šesť gólov a jej futbal sa páčil. Trochu nešťastne vypadla Dukla Praha, k druhému kolu bola veľmi blízko. Sparta po prehre 1:5 na Letnej bojovala v Bukurešti o prestíž, remízou si ju trochu zachránila, ale pred mesiacom sme čakali viac. Inter na Sredec nestačil, doma podľahol 2:3, v Sofii ešte výraznejšie a navyše stratil vylúčeného Weissa.

POHÁR UEFA: Dunajská Streda – Östers Växjö 6:0 (4:0)

DUNAJSKÁ STREDA (Od nášho redaktora Milana Valku) – na začiatku stretnutia sa postavilo do švédskej obrany päť hráčov, prevažne vysokých, atletické tipy. Domáci hráči však názorne ukázali, ako sa dá výborným pohybom rozvrátiť obrana, najmä keď do nej vnikajú odvážne, po dlhých pasoch, ktoré striedajú so šikovnou kombináciou nakrátko.

DAC vystihol časté postavenie obrany Östers v jednej línii a práve preto na ňu platili kolmé pasy v nejednom prípade za súperov chrbát. Za týchto okolností bol aj veľmi skúsený reprezentačný brankár Švédska T. Ravelli v prevažnej väčšine prípadov pri góloch bezmocný. Padali do jeho brány až nečakane ľahko, už po štvrť hodine DAC zlikvidoval náskok súpera (2:0) a po necelej polhodine ho získal sám.

Góly: 8. min Liba hlavou, 15. min a 27. min Takáč, 45. min Pavlík, 46. min Mičinec a 60. min Šoltés. Pred 4140 divákmi rozhodoval Rakúšan Steindl. Napomenul Kašpara – M. Svenssona a Lindblada.

Zostava víťazov: Vahala – Kapko, Hodúr, Liba, Fieber – Pavlík, Simon, Kašpar – Šoltés (83. min Belanský), Mičinec (73. min Kulich), Takáč.

Očami trénerov

KAROL PECZE (DAC): „Napriek prehre 0:2 vo švédsku som veril v náš postup, nečakal som však také vysoké víťazstvo. Podarilo sa nám pripraviť mužstvo herne aj psychicky na kvalitný nátlakový futbal. V porovnaní s prvým zápasom nám veľmi pomohla účasť Mičinca i Kapku.“

PER-OLAF BILD (ÖSTERS): „To je úplná katastrofa. Nemali sme nijakú obranu. Čakali sme tlak domácich, ale nie taký veľký. Máme viacerých mladých hráčov, ktorí psychicky ešte nedokážu zvládnuť podobné náročné situácie.“

(Šport, 6.10.1988)

 

ODVETY 1. KOLA AKO ROZŤAHOVACIA HARMONIKA

Z nášho štvorlístka jeden lupienok

Olympijské hry v Soule „rozbili“ po rokoch pevný termínovník európskych pohárových súťaží, odvety 1. kola preto pripomínali rozťahovaciu harmoniku a nekompletnosťou zahamovali možnosť zostaviť celkový sumár úvodného preosievania. Exekutíva Európskej futbalovej únie síce udala ako záväzný termín odviet 5. októbra, aby však predišla zbytočným komplikáciám, umožnila mužstvám, ktoré mali v olympijských výberoch svojich krajín najmenej dvoch hráčov, odohrať odvetu v neskoršom termíne. Najneskoršie do 12. októbra.

DAC Dunajská Streda – Östers Växjö 6:0 (4:0)

Odvetné stretnutie 1. kola Pohára UEFA, hralo sa 5. októbra v Dunajskej Strede. Góly: Takáč 2 (14. a 27.), Liba (8.), Pavlík (44.), Mičinec (46.), Šoltés (61.). Rozhodca: Steindl (Rakúsko). ŽK: Kašpar - Svensson, Lindblad. Diváci: 4140. DAC: Vahala – Kapko, Liba, Hodúr, Fieber – Pavlík, Simon, Kašpar – Šoltés (84. Belanský), Mičinec (74. Kulich), Takáč. ÖSTERS: Ravelli – M. Svensson, Westling, Europäus, Bergreen, Frisk - Lindblad (61. Persson), U. Jansson, J. Jansson – Petäjä, Eklund (80. Westerlund).

ŠOKUJÚCI ÚVOD (V DUN. STREDE) I ZÁVER (NA JULISKE)

VO VÍRE FUTBALOVEJ ROZKOŠE

V záverečnej štvrťhodine sa futbalisti Dunajskej Stredy uchýlili k exhibícii. Poniektorým sa to páčilo, poniektorým nie. Chceli vidieť otraseného súpera v ešte väčšom psychickom rozpoložení, želali si ďalšie góly v jeho sieti. Hráči DAC však dali prednosť tomuto spôsobu vychutnávania radosti zo svojej prevahy nad švédskym tímom i z postupu do 2. kola Pohára UEFA.

„Dožičme im to,“ ozval sa jeden z kolegov, „azda to zdvihne ich sebavedomie, ktorého nie je dostatok len v Dunajskej Strede, ale aj inde, v celom našom futbale. Kedyže sme naposledy videli Čs. mužstvo takto hrať a knokautovať súpera vo významnej európskej klubovej súťaži?“

Veru, tej futbalovej rozkoše, ktorá pramení z hernej istoty i potrebnej dávky sebavedomia, u našich hráčov veľa nie je. Samá drina, lopota, trápenie. Preto záver odvetného stretnutia 1. kola Pohára UEFA DAC Dun. Streda - Östers Växjö vyznel na naše pomery dosť nezvyčajne. Ľahko a impozantne.

O to viac sa človeku tlačila na jazyk otázka, či odrazu dve: s kým to vlastne náš zástupca v bronzovom pohári hral pred mesiacom na švédskej pôde? Aký výkon to predviedol, keď utrpel dvojgólovú prehru s mužstvom, ktoré na Žitnom ostrove len sporadicky zaútočilo, vystrelilo a v defenzíve kopilo chybu na chybu?

Isteže, každý zápas je iný, jeho vývoj do značnej miery ovplyvňuje začiatok; kto dá v prvých minútach gól, sadá na koňa a zvyčajne už z neho nespadne. (Tak to bolo aj minulú stredu, keď po štvrťhodine bol stav 2:0, po polhodine už „postupujúci“ 3:0.) Zrejme bol obraz prvého vzájomného súboja týchto mužstiev iný, asi taký, aký maľujú futbalisti DAC na súperových ihriskách i v ligovej súťaži. Matný, skľučujúci.

Nechceme znižovať ich úspech, ani kaliť radosť z peknej hry a poltuctového víťazstva, ale je načim, aby sa v podobnej kráse predstavovali aj mimo Žitného ostrova. Kým to tak nebude, sotva ich niekto bude brať vážne, i keď po odvetnej strede akiste upútali pozornosť všetkých potencionálnych súperov v Pohári UEFA. Výstižne to charakterizoval švédsky tréner Per Ole B i l d. Na otázku, ako vidí šance svojich premožiteľov pred ďalšou prekážkou, odpovedal stručne: „Veľa bude závisieť už žrebe, no nech dostanú kohokoľvek, doma budú pre každého nebezpečný...“

Dôraz položil na slovko d o m a, pretože mužstvo Dunajskej Stredy v druhom zápase takmer nepoznával. Je síce pravda, že vo Švédsku nehrali Kapko a Mičinec, ústredné postavy tímu, ale rozdiel vo výkonnosti jedného mužstva by nemal byť až taký markantný. Kto chce vo futbalovej Európe čosi znamenať, musí sa takýchto výkyvov zbaviť, ináč sa v kolotoči najlepších neudrží. Dunajská Streda by sa mohla, väčšina hráčov už vie stáť pevne na zemi, dokáže si poradiť i v najkritickejších okamihoch, len sa musia obrniť väčšou vierou vo vlastné schopnosti a nepodliehať rôznym náladám. S našimi futbalistami vedia často zatočiť vo chvíľach, kedy by mali byť morálne silní.

Z nášho kvarteta sa teda na pohárovej stonke udržala len Dunajská Streda. Zatlieskajme jej a zaželajme, aby ju tak skoro nikto neodtrhol. Bude však potrebovať pevnejšie zázemie i podporu svojich priaznivcov. Väčšiu, než akej sa jej dostalo v súboji so Severanmi. Slová trénera Karola P e c z e h o, že ďalší atraktívny súper by už mal zaplniť hľadisko, by mail byť vypočuté. Hráči DAC si to zaslúžia.

(ŠTEFAN GROSKOP, TIP 12.10.1988)

 

Már a 3. percben Šoltés kapufát lőtt. Hiába védekezett 8 játékossal a svéd csapat, így is elérte a végzete: már a 14. percben behoztuk előnyüket! S a félidő végéig kaptak még kettőt. Ettől aztán a második játékrész látványossággá magasodott.

Kétségtelen, túljutni egy svéd csapaton, méghozzá ilyen simán, nagy fegyverténynek számított. Hiszen Svédország labdarúgása mindig nagy tekintélynek örvendett. Meg aztán az Östers Wäxjö csapatában három válogatott is szerepelt: a kapus Thomas Ravelli, valamint Eklund és Frisk.

Azonban az első akadály fölötti örömünket két nap múlva a döbbenet és az eufória egyvelege váltotta fel: a sorsolás szeszélye a Bayern München csapatát állította elénk az UEFA-kupa II. fordulójában.

A dunaszerdahelyi futball 100 éve (1904-2004)